| Nrpreferat2and8 a întrebat:

Cum pot ingriji o radasca femela? as vrea niste informatii despre ea, multumesc!????

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim ce este aceea tradu ne

| Solann a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai facut rapid niste puncte in loc sa cauti ce este o rădașcă.
Este o insecta. In rest, te las sa cauti tu ca sa te mai destepti.

| dullcat a răspuns:

Nu ingrijesti asa ceva, pentru ca locul ei nu este in casa.Este o specie protejata, pe cale de disparitie din cauza ignorantei romanilor care o confunda cu coropisnita si altele daunatoare gradinilor, alegand sa le omoare, nu mai vorbesc de disparitia padurilor. Evident ca majoritatea sunt gosposdari cizelati, cu gazon in curte si gradina pusa la punct, iar din aceasta cauza ea nu mai gaseste trunchiuri de copac uscate unde sa se adaposteasca.

Are nevoie sa fie libera, sa se imperecheze, in nicun caz sa fie captiva, torturata ca insecta de companie.

"Ca să ajungă la maturitate un mascul de rădașcă ca cel din poză petrece cam 5 ani în stadiul de larvă, iar odată trecut la stadiul adult trăiește maxim 3-4 luni, timp în care trebuie să își învingă rivalii și să procreeze.
Specia are un ciclu de viață foarte firav, în care șansele de a ajunge la maturitate devin din ce în ce mai mici, mai ales din cauza dispariției habitatelor, inclusiv prin toaletarea și curățarea pădurilor de masa lemnoasă aflată în putrefacție, un mediu propice pentru dezvoltarea larvelor.
Dacă găsești vreodată în pământ, intr-o cioată pe care o tai, sau intr-o bucată oarecare de lemn un "vierme" mare, cu aspect destul de respingător, încearcă să nu îl omori ci să îl restitui naturii. Cel mai probabil ai găsit o larvă de rădască." - https://www.facebook.com/......451874628/

https://www.facebook.com/seeditforward/posts/656842079817060

| ReddY25 a răspuns:

Nu are rost

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

De ce ai creste asa ceva?!
Mai bine Ii dai drumu afara si iti iei o pisica, un caine.
Poate o ceva testoasa daca vrei sa fi mai interesant.