| GolopențaAdrian a întrebat:

Cum vi se pare limba Germana? Eu o fac la scoala si este interesanta.Ce parere aveti de gramatica dar si de pronuntie?

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E misto limba nazista dar grea

| RAY a răspuns:

Cum vi se pare limba Germana?
buna de vazut filme horror, cand ma uit la filme horror sau mister,drama ma uit in germana,de comedie,dragoste engleza
verbele conjugarea lor este dificila si der, die, das
noi vorbeam in casa in dialekt in svabeste, la scoala in germana, am facut 1-5 la lenau, 5-8 romana si liceu
se pronunta asa cum se scrie, mult mai usoara ca Engleza
wasser =wasăr
hallo
guten morgen =gutăn morgăn
sintaxa e diferita
ich habe brot gegessen=eu am paine mancat

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Da se citeste aproape la fel cum se scrie dar nu intotdeauna

| RAY a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Cei drept sunt si cuvinte lungi

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

E un film ca si mai sus s-a zis de el?

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Wasser se citeste vasăr

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Le mai si combina!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ich liebe Dich!

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Dumneavoastra poate stiti si limba destul de bine!

| sadrian46 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

O știu destul ca să mă descurc în Germania fără translator. Grădiniță germană, școală și liceu mixt, fratele și sora școală și liceu german, vorbeau acasă, lucrat 5 luni în total la mare printre nemți turiști, iubite nemțoaice, îmi plac limbile, am talent.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Succes in continuare si la alte limbi daca doriti sa invatati!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mie nu imi prea place. Cum suna ea asa din gat... eh.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Rammstein! Mie a inceput sa imi placa germana de cand cu Rammstein si - cam tot in perioada aia, de fapt un pic mai devreme cred, Agathodaimon - Die Nacht des Unwesens

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce e asa tare la acel asa zis film?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Care film? Te referi la Rammstein - Deutschland? TOT! Bine, eu i-am cunoscut pe Rammstein prin 1995... cu Tier - https://www.youtube.com/watch?v=t4jHJf12u_k si https://www.youtube.com/watch?v=rrmsJhf89MY

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Am gresit e o formatie muzicala

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

E mult mai mult decat o formatie. Live e o experienta dintre alea pe care daca le ratezi pierzi ca aia care au fost contemporani cu Elvis sau Queen, puteau sa ii vada live, dar au facut naiba stie ce nimicuri. I-am vazut si live o data, la Bucuresti, acum citiva ani... a fost UNIC. https://www.youtube.com/watch?v=RNS3wAr7MAg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si o filmare de la un alt concert, dar cu sunet si imagine cum se cade - https://www.youtube.com/watch?v=7TBYwpQtl5M

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok!

| Andreeush a răspuns:

Mie mi se pare frumoasă.

| Sofer a răspuns:

Nu-mi place germana.

| NLS a răspuns:

Nici topica frazei, nici verbele cu particula si nici substantivele compuse nu reprezinta cea mai grea parte a gramaticii germane, dupa cum sustinea cineva mai sus.
La verbele cu prefix nu e nici o filosofie, trebuie doar sa intelegi ca (verbul) se rupe in doua si particula vine la final. E chestie de exercitiu cel mult.

Invatarea substantivelor cu articol (hotarat) si apoi declinarea adjectivelor (adjective pronominale, pronume demonstrativ, pronume posesiv, etc) da adevarate batai de cap majoritatii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O limba grea si dificila dar daca vrei sa speli veceuri in Germania in calitate de cetatean roman nai decat sa o inveti.

| mudokins78 a răspuns:

Laugh in nazi...

| valentinsdq a răspuns:

E o limba fonetica. Die trennbaren Verben mi se par destul de grele. Imi este greu sa pun die Vorsilbe la sfarsitul propozitiei.
Si imi e greu sa inteleg unele cuvinte. Am obtinut B2 anul trecut.
Daca vrei sa te ajut cu ceva, scrie-mi.

| GolopențaAdrian explică (pentru valentinsdq):

Am pe cine sa intreb in caz de vreo nelamurire.Da are niste cuvinte mai sofisticate

| GolopențaAdrian explică (pentru valentinsdq):

Si eu pana termin postliceala o sa fac pana la B2.

| valentinsdq a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Mult succes.

| GolopențaAdrian explică (pentru valentinsdq):

Mersi!

| laSoledad a răspuns (pentru valentinsdq):

O limba fonetica este aceea in care cuvintele se scriu exact asa cum se aud. Germana nu este o limba fonetica, am invatat asta de mult la ora de germana.

| valentinsdq a răspuns (pentru laSoledad):

Du hast ja irgendwie Recht. Dar mai fonetica decat engleza sigur este.

| Andreeamaria05 a răspuns:

Eu vorbesc germana ca stau in Germania dar gramatica mi se pare puțin mai complicata atât si pronunția