| bleakk a întrebat:

Daca am facut 18 ani, dar inca sunt elev, atunci cand merg la medicul de familie cu vreo problema medicala ca sa ma verifice si sa-mi elibereze reteta, credeti ca va fi nevoie de cardul de sanatate neaparat?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti major chiar daca esti elev si deci ai nevoie de el iar daca nu ai ar fi bine sa-ti faci! :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la aproape 19 ani mi-am primit cardul și doar la 19 ani l-am activat. Până atunci mergeam și eu fără, și n-am avut nicio problemă, cât timp eram elevă, mi-a scris adeverințe pentru școala de șoferi, pentru școală, pentru analizele prenupțiale și după bac și pentru facultate.
Dar poți să mergi acolo unde vi se eliberează, nu-i musai să aștepți până ți se trimite prin poștă (de exemplu la noi în oraș este un sediu al casei de asigurări, de acolo se poate lua. Nu știu, cum e acolo unde locuiești tu). E mai sigur dacă îl ai la tine, eu am fost ultima dată vara, de atunci poate și medicii de familie au devenit mai severi.

| ishallhelpyou a răspuns:

:-\ cel mai bine il iei dupa tine laughing parerea mea big grin

| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Da. Ai nevoie de cardul de sanatate pentru eliberare de reteta.

In cazul in care nu a ajuns, medicul poate mentiona asta in sistem.

| Just4Joker075 a răspuns:

Eu am 19 si nu am card de sanatate si imi elibereaza reteta si fara card de sanatate