| AnaMaria123456789011 a întrebat:

Daca bei foarte mult lapte, poti sa faci diabet?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci diabet de la lapte, poti s abei fara frica cat vrei.

Dar poti face diabet de la mult zahar, dulceata, bomboane si prajitiurisi ciocolata. Deci, fara prea multe dulciuri!

10 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Diabet nu dar poti ramane fara calciu + altele.

| Ironwin a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Detaliaza un pic te rog, cum adica sa ramai fara calciu daca bei lapte care contine calciu?

| Ironwin a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

"dan spune:
18/11/2011 la 9:35 am
pe mine m-a speriat rau de tot articolul. nici aerul nu e bio. e nociv. de maine promit ca nu mai respir. una peste alta articolul acesta mi se pare un gest iresponsabil la adresa celorlalti semeni. ma intreb daca ai putea sa scrii unul in care sa aduni toate datele stiintifice pro. daca reusesti te felicit. dar am o mare indoiala. deja ai o constructie mentala in directia asta. sper ca oamenii sa discearna ce e mai bine pentru ei. numai bine."
Sunt perfecte de acord cu parerea acestui om. Te doare capul cat se poate abera in acel articol. Uite iti dau un link cu speranta de viata in lume, autoarea articolului spune ca in China nu sunt cancere declansate de lactate pentru ca nu se consuma acest fel de produse la ei si totusi speranta de viata (in fond asta conteaza) in China este mult sub media tarilor care consuma lactate in cantitati industriale.
http://www.timisoaraexpress.ro/......iata_12551

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Ironwin):

Dan al tau face confuzii inocente. De cand este calciul un poluant al laptelui? Si inteleg ca pentru tine nu conteaza ce spun specialistii in domeniu, nici nu esti in stare sa intelegi, pentru tine e important ce zice unul care e cu berea in mana la meci. Daca pentru tine speranta de viata se invarte in jurul consumului de lapte ca fiind singurul vinovat sau benefic pentru o viata lunga si de calitate imi pare bine ca nu am facut aceeasi scoala. Nu ai urmarit nici cu atentie nici ce ti-am pus la dispozitie. Un zidar ar fi priceput mai bine ca tine.

| Ironwin a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu ai inteles deloc la ce se refera Dan (nu am sa te luminez) si tot tu vorbesti de atentie?
Datele prezentate sunt masiv manipulate (ca si tine de altfel), pe google gasesti un milion de specialisti care spun ca laptele este sanatos si necesar consumului uman, dar nu, tu te uiti doar in gura la cativa. E usor sa zici de altul ca nu intelege cand tu de fapt... speranta de viata este cea mai importanta clasificare a unei tari dezvoltate (cel putin pentru oameni din acea tara) si la asta contribuie inclusiv consumul de lapte si lactate. Cu jignirea zidarilor ai facut-o iar de "oaie" ce sa zic, pe vremea ta se facea scoala "adevarata", ma bucur ca nu am fost colegi.
Pentru Ana, bea fara grija cat lapte vrei, totusi in viata este bine sa nu abuzezi de nimic.
Aceste este ultimul meu comentariu aici, pe aceasta tema. Sa ai o seara placuta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Ironwin):

Ai prelegerea unui dr roman care explica - Pentru asimilarea in organism a calciului este nevoie de magneziu ceea ce in lapte nu gasim, asadar in lipsa unui fixator indiferent cat calciu consumi este inutil. Lactatele sunt produse animale care fac PH-ul acid in organism lucru care determina ca organismul sa incerce sa echilibreze neavand alt mod decat extragand calciul din oase.
Al 2 lea film este realizat de Prof. Walter Veith, biolog, istoric, ziarist, om de stiinta recunoscut pe plan mondial care explica detaliat aceleasi mecanisme chimice care se produc + altele f importante despre cazeina, lactoza, glucoza etc. Sunt date statisticile de consum a laptelui din diferite tari si bolile care apar in stransa relatie. Studiul este rezultatul a zeci de ani de munca a unor doctori din toata lumea, reviste de top in stiinta etc. Mortarul de tencuiala este principalul material de lucru al zidarului. El stie f bine ca nu cimentul este ingredientul cheie. In lipsa varului hidratat care asigura buna priza pe zidarie si elaticitate mortarul datorita cimentului la uscare va crapa si va cadea. Daca tu vrei sa te simti jignit o fi placerea ta. In caz ca nu stii afla ca pe google se gasesc informatii f utile, daca stii sa selectezi sursele, sa verifici cine debiteaza acolo. Pentru ca tu nu ai chef sa acorzi timp si vrei mai dea gata si nu ai incredere in tine ce sa crezi ai preferat parerea altora. Eu unul sa stii ca nu traiesc viata altora sau dupa parerile lor ci traiesc viata mea, cu capul si cu deciziile mele dar pentru asta muncesc un pic creierul.In cazul in care pentru tine e mai important ce spune un " Dan " postacul = nimeni fara referinte, fara identitate si oamenii cu studii grele nu inseamna nimic cred ai fost intarcat mult prea devreme. Usor de trancanit, mai rau stam cu cititul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Ironwin):

Parca erai specialist in lapte nu in comunism. Te-ai simtit ofensat si ca sa-ti dezvalui caracterul m-ai urmarit si ai venit pe la spate sa dai o palma si ai fugit total inapt de un punct de vedere sau de vreun argument. Cand suntem pe net putem sa ne aratam adevarata valoare fara modestie.

| peperonies a răspuns:

E posibil dar improbabil.