| DorelSudoru a întrebat:

Dacă iau ceva din strainatate, coletul îmi vine la oficiul poştal de care aparţin sau trebuie să ma duc altundeva că sal ridic?
2: pot cumpăra de pe dealextreme.com atât timp cât nu am un card asociat contului de paypal?
3: trebuie să trec contul de paypal pe numele cuiva major înainte să fac comandă? *contul e pe numele meu dar ştiu că e o regulă că muţi poţi face cont dacă nu eşti major*
Nu răspundeţi decât dacă ştiţi ce vorbiţi.

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Din strainatate depinde de unde vine, daca vine din UE iti vine direct la posta de care apartii, primesti aviz normal la cutia postala ca si pentru un colet care-ti vine din Romania. Daca vine din State sau din alta tara care nu e UE iti vine la un oficiu postal care are oficiu vamal si platesti si taxe vamale la produsul respectiv - primesti aviz la cutie si in cazul asta. Poti cumpara de pe orice site si direct cu cardul, nu obligatoriu prin paypal iar chestia cu "majorul" depinde si de firma respectiva, ce conditii are - asta daca accepta sa faca livrari in Romania... In principiu poti de pe la 14 ani, sa ai buletin sa poti ridica pachetul respectiv.

| DorelSudoru explică (pentru mixxjim):

Okei, deci e free shiping şi taxe vamale doar pentru produsele peste 20 usd.
Ideea e că n-am card ci doar contul de paypal. Întrebarea era dacă pot cumpăra direct cu acel cont fără să am card.

| mixxjim a răspuns (pentru DorelSudoru):

Daca ai bani in cont poti cumpara, desi nu inteleg cum ai cont fara sa fie atasat la un card, din cate stiu paypal functioneaza doar daca are un cont atasat. Incearca, daca nu poti plati nu se intampla nimic, nu-ti ia comanda.

| DorelSudoru explică (pentru mixxjim):

Păi e un cont de depozit bani din el sunt plăti online

| DorelSudoru explică (pentru mixxjim):

E un fel de cont de depozit, bani au intrat în el prin plăti de la diferite situri