| Anonim2938 a întrebat:

Dau funditA! Ce ar trebui sa fac ca sa invat mai usor? Stiu ca daca inveti seara retii mai bine, dar ce alte lucruri mai pot face sa invat mai repede si mai am o problema atunci cand vreau sa invat sau sa scriu ma gandesc la altceva in loc sa ma gandesc la ceea ce fac...

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cronobiologia arata ca rezultatele maxime se obtin intre orele 8-13 si 17-21. MSD (memoria de scurta durata) are performante mari dimineata, iar MLD (memoria de lunga durata) dupa amiaza si seara. In somn cunostintele se transfera in MLD. In cadrul invatarii "in asalt "se uita 60-75% din cunostinte dupa primele doua zile--- prin urmare, pentru prevenirea uitarii, se va repeta a treia zi ceea ce s-a invatat în prima zi.

Trebuie sa aplici chestiile de mai jos care tin de tehnica invatarii:
*timpul de invatare este de maximum 50 de minute, cu pauza de 10 minute, cca 3-4 sedinte zilnic
*la inceput se ataca subiectele grele, se grupeaza subiectele în functie de similitudine( se iau pauze mai mari cand vei trece de la suciect greu la unul usor! )
* cand folosesti tehnica notitelor se subliniaza cuvintele cheie, se folosesc încercuirile, culorile, literele de tipar; cand folosesti tehnica invatarii cu voce tare, pentru a evita monotonia, schimbi tonurie (autoritar, calm, sovaielnic/moale, tipator)
*structurezi(imparti) materialul de invatat astfel incat, intr-o zi de studiu, sa inveti atat lectii/material nou cat si sa repeti pe cele invatate cu doua zile inainte --- important este sa nu uiti si sa fixezi in MLD materialul deja invatat!
* invata analitic, secvential; citesti intai tot(global) materialul, dupa care treci la invatare aprofundata consemnand cu creionul
* daca ai texte lungi este mai productiv sa inveti cu sens decat sa inveti mecanic! --- pentru aceasta incearca sa reproduci textul cu propriile cuvinte

| AdinaELA a răspuns:

Buna! Tin sa te contrazic.Daca inveti DIMINEATA retii mai bine! Atunci ai mintea mai limpede! Sau, daca inveti dimineata, cand vii de la scoala dormi putin. Apoi vei putea invata mai usor. Daca ai de invatat la romana, istorie, geografie etc citeste lectia/lectiile, fa un rezumat si niste schite cu ideile principale.Reciteste lectia/lectiile si incearca sa completezi schitele cu detaliile forate importanta. Daca ai de invatat cifre (ani la istorie, inaltimi de munti la geografie etc.) incearca sa faci anumite legaturi cu date pe care le cunosti( data de nastere a ta, a parintilor,data din ziua in care inveti,ora la care inveti-toate pot corespunde cu cifrele pe care le ai de invatat sau, cu putina imaginatie, le poti face tu sa corespunda). Daca ai de invatat formule la matematica, fizica, chimie etc prea multe nu sunt de facut.Ori le inveti ca papagalul ori faci alte conexiuni.Multi profesori ajuta elevul sa invete prin mici trucuri sau jocuri de cuvinte.De exemplu, felul conjugarilor verbelor din romana au fost relativ usoare pentru mine.Profa mea de romana din gimnaziu ne-a ajutat mult in aceasta privinta.Stii ca sunt 4 conjugari (daca nu stii, vei invata happy ): 1 (infinitivul verbelor se termina* in "a", 2 (* in "ea"), 3 (* in "e"), 4 (* in "i" sau "î"). Profa ne-a zis asa: "omul in viata are 3 placeri: a mancA (verb de conjugarea 1), a bEA (conjugarea 2), a petrecE (conjugarea 3); astfel, dupa toate astea ii raman doua lucruri: a iubI (conjugarea 4) sau a urÎ (conjugarea 4)." Dupa mai bine de 7 ani, asta impreuna cu alte astfel de joculete, mi-au ramas intiparite in minte. Poti face si tu la fel.Gaseste legaturi cu lucruri pe care nu le uiti usor.Bafta la invatat!

| Reigns a răspuns:

Depinde de fiecare, de exemplu eu invat mai bine pana la ora 17-18, seara nu imi intra in cap deloc >, eu prima data fac exercitiile mai usoare, apoi pe cele grele, exact ca la lucrari, pentru ca daca stai la cele grele sa incerci sa le faci, se scurge timpul si n'ai apucat sa le faci pe cele usoare, si prima data fac la materiile care imi plac sau la care sunt buna, de ex engleza, chimia, romana sau matematica.

Succes la invatat!winking