| anonim_4396 a întrebat:

Sincer mi se apropie bacul. Si as vrea sa ma pregatesc din timp. Vreau un pic de ajutor, in sensul ca eu cam totul invat mecanic si nu prea raman cu nimic dupa aceea. Niste sfaturi cum imvatati voi, schite, imagini orice. Sau necesita exercitiu? Cu cat inveti mai des cu atat inveti si retii mai repede?

Răspuns Câştigător
| Mara_1046 a răspuns:

Adevarat, trebuie sa faci cat mai multe exercitii. Astfel, creierul ti se va obisnui nu numai cu rezolvarea acestora ci si cu un volum crescut de munca intelectuala. Prin urmare vei putea invata mai mult si mai usor.
Eu citesc intai ceea ce am de invatat ( opera, tema, problema de rezolvat) apoi pas cu pas imi fac schite ci lucrurile cele mai importante, definitii, teorii, clasificari, etc. Am o buna memorie vizuala, deci folosesc multe culori in aceste schite ca sa le retin mai usor. Apoi le lipesc in fata biroului ca sa le am cat mai des posibil in fata si sa mi se intipareasca in minte. Cand nu inteleg ceva, nu ezit sa repet de mai multe ori. Concentreaza-te si obisnuieste-ti corpul cu munca. Vei vedea cum "pofta vine mancand"! tongue Spor si multa bafta la bac!
P. S. este de apreciat faptul ca te pregatesti din timp! vei vedea ca iti va fi de foarte mare ajutor!

1 răspuns:
| Cătălina_6063 a răspuns:

Sincer eu am tinere de minte buna zic eu.Sunt in clasa a XI -a si nu-mi fac griji pentru BAC eu invat mai mult prin parctica.de exemplu daca nu fac exercitii sau probleme la matematica de unde sa stiu mate. sau la geografie invat cu harta ca e mai usor.eu nu prea invat asa sa zic cas "toci" doar cand e ceva important o lucrare o teza.