anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

De cand mi-am schimbat cardul, dupa ce imi transfer banii din paypal in contul bancar imi apare o notificare ca o sa dureze mai mult decat de obicei sa fie procesat transferul din motive de securitate sau ceva asemanator.

Cat timp mai tine asta?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil trebuie sa folosesti aceeasi metoda de acceptare sau confirmare a cardului pe care l-ai avut inainte, aceea cand ti se retrag niste banuti de pe card si dupa confirmare, ti se dau inapoi pe card. Vreo 2 dolari, nu mai tin minte. Si probabil ti-au blocat sau iti intarzie transferul pentru ca ai trimis banii direct pe card fara sa il confirmi inainte.

Oricum e de rahat interfata noua de la Paypal, inainte era mai usor sa gasesti ce cauti cu privire la setari sau diverse schimbari pe care vrei sa le aplici contului sau metodelor de plata.

Ai incercat sa le scrii la contact? Multi se plang de customer service, dar sigur iti vor raspunde ceva.

Si ai zis "transfer in contul bancar". Asta e metoda cu IBAN, si nu are legatura cu cardul. La transfer pe card te-ai referit, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

L-am confirmat la fel ca pe primul, cu codul din tranzactia aia de 2 dolari. Si nu am trimis nimic pana nu am facut-o (nici nu cred se poate). Transferul pe care l-am cerut acum cateva zile e in asteptare.

O sa fac data viitoare print cand apare notificarea aia si o sa ii contactez.

Da, transfer in contul de la banca. In ambele cazuri, si ala cu IBAN-ul si ala cu cardul banii se trimit in contul de la banca. Eu am incercat sa ii trimit folosind cardul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da, eu m-am referit ca transferul in contul de la banca (bank transfer) nu-ti solicita informatiile cardului, doar IBAN-ul. La cealalta (prin card), doar numarul cardului ti-l solicita. De aia am si intrebat la care metoda de plata te referi mai exact.

Si da, trimite-le print daca se mai intampla ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

P.S. De curand au introdus chestia cu IBAN-ul, in Romania nu se putea pana acum. Dar ai grija cu comisioanele nesimtit de mari la currency conversion in Ron.