| Soapta01 a întrebat:

De ce Pamantul este numit Planeta Albastra?

Răspuns Câştigător
| Cirus a răspuns:

Datorita cantitatii de apa de pe planeta. aprox +- 80 % apa happy

10 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Mai e numit şi Planeta Albastră pentru că 3/4 din suprafaţa sa este apă.

| Purgatoriu a răspuns:

Pt ca pe 3/4 din suprafata sa este apa

| EcstasyW a răspuns:

De trefla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza compozitiei atmosferei, din spatiu se vede albastra.de aceea este Planeta Albastra.Numai bine.

| Smilee4Mee a răspuns:

Pentru ca 70% este apa si din spatiu se vede albastru!

| Ammy93 a răspuns:

Pamantul este numit planeta albastra din cauza ca avem mai multa apa decat sol

| xenocid a răspuns:

Este împânzită de apă? doh.

| LargeKidda a răspuns:

72% din suprafata Terrei este impanzita de apa.iti zic sigurbig grin. Fundaaaa?:* >big grin

| puckaciu a răspuns:

Avem pielea albastra dar e o iluzie sa o vedem alba neagra rosie sau roz

| dubstep98 a răspuns:

Pentru ca este inconjurat mai mult de apa decat suprafata terestra.