| Ruby97 a întrebat:

De la anticonceptionale te poti ingrasa? FuNdItA♥

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da, normal ca poti. Depinde de la persoana la persoana. Sunt niste medicamente tare tampite si nocive.
In majoritatea cazurilor incetinesc metabolismul si de aici rezulta kg multe in plus. (depinde si de durata ''tratamentului'').
Anticonceptionalele nu sunt medicamente suficient testate, peste 10 ani te poti trezi cu-n tentacul pe post de maini.

| Diabolique a răspuns:

Anticoncepționalele nu îngrașă, doar cresc pofta de mâncare (unor persoane). Dacă te abții, nu te îngrași. Să știi că persoanele slabe care nu reușesc să se îngrașe, de obicei slăbesc de la anticoncepționale.
Nu ar trebui să le iei sub nici o formă fără consult ginecologic.
Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Da, pentru ca aceste anticonceptionale sunt de fapt niste hormoni si pot da dereglari hormonale care pot duce si la ingrasare. din acest motiv, nu trebuie sa iei anticoptionale dupa ureche, ca ia o prietena sau c-ai aflat ca exista, ci doar pe baza unei prescriptii de la medic care ti le recomanda in functie de anumite informatii si/sau analize prealabile. si asa, daca apare vreo manifestare anormala, trebuie mers imediat la medic si spus ce se intampla si-ti recomanda altele.