| paul365 a întrebat:

De o saptamana imi merge netul mai greu ca inainte, de ieri imi merge foarte greu stau si 5 minute sa se incarce o pagina. funda pentru cine ma poate ajuta sami rezolv problema.

10 răspunsuri:
| paul365 explică (pentru stlucian):

In loc de CCleaner folosesc SystemCare.

| stlucian a răspuns (pentru paul365):

Verifica cu:
http://www.speedtest.net/
asteapta 5-10s si dai pe"begin test"si vezi daca viteza se apropie de cea din contract. Daca nu ia legatura cu providerul de net.

PS:Totusi cred ca ccleaner e mai bun.

| Nume2 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema... suna la firma de la care ai internet si te vor ajuta

| inscriereoriflame a răspuns:

Ce browser folosesti? Chrome? Firefox? Internet Explorer?

Mai intai trebuie sa observi daca merge netul mai greu doar intr-un anumit browser. Cel mai sigur e ca browser-ul pe care il folosesti sa aiba instalate recent niste extensii care iti ingreuneaza incarcarea paginilor.

Daca de exemplu merge mai greu doar in Chrome, trebuie sa deschizi chrome si sa umbli la setari si sa dezactivezi toate add-onurile si Extensiile. (intri in meniu apoi alegi "Settings" apoi faci click pe "Extensions" si cand iti apare lista cu extensiile instalate dai "delete" la toate)

Daca vezi ca problema e de la internet explorer, atunci la fel dezinstalezi toate toolbar-urile si extensiile gen BrowseToSave.

La fel se procedeaza si cu Firefox.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

| paul365 explică (pentru inscriereoriflame):

Folosesc Chrome, nu am nici o extensie le-am eliminat pe toate.

| inscriereoriflame a răspuns (pentru paul365):

Intra in control panel apoi "ADD/REMOVE SOFTWARE" si dezinstaleaza tot ce NU ITI TREBUIE.

A doua chestie pe care trebuie sa o faci e sa previi rularea proceselor inutile care pornesc odata cu Windows-ul.
Apasa "START+R" apoi scrii "msconfig" fara ghilimele. Iti apare o fereastra cu 5 taburi. Faci click pe al cincilea tab unde scrie "Startup" si debifezi toate programele de acolo; Apoi click pe Aplly, si restartezi windows-ul. O sa vezi ca porneste mult mai repede ca si cum ar fi proaspat instalat si o sa ai rulate doar procesele necesare si nimic nu o sa iti mai ingreuneze felul in care ruleaza calculatorul.
Bafta!

| Mihai11 a răspuns:

Iti recomand sa folosesti Google Chrome.Este cel mai bun. Daca nici acesta nu merge bine, suna la firma de unde ai internet si te vor lamuri ei happy

| Bogdan994 a răspuns:

Sau cel mai bine suni la cei de unde ai internetul (firma)