| CherryLove a întrebat:

De unde pot scoate o adeverinta ca o persoana nu are un loc de munca? mai precis este somer.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru situatia in care persoana nu mai primeste indemnizatie de somaj si nu realizeaza niciun venit impozabil, Administratia financiara poate elibera o adeverinta din care sa reiasa ca nu are venituri impozabile( inclusiv din salariu).

| CherryLove explică (pentru alessia5158):

Tocmai am vazut ca ai mentionat de administratia financiara. Adevarinta in cauza trebuie scoasa neaparat de persoana care o solicita sau poate merge si altcineva?

| alessia5158 a răspuns (pentru CherryLove):

Eu am depus cererea pentru. fiul meu, avand cartea lui de identitate dar, mi s-a spus ca adeverinta i se va inmana personal( nu stiu daca regula este general valabila!).

| CherryLove explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult !

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in perioada cat primesti indemnizatie de somaj atunci adeverinta se primeste de la AJOFM din judetul tau. Numai bine!

| luiza a răspuns:

De la oficiul Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă din orasul tau, asta in conditiile in care esti inscris la somaj.

| grgdlk a răspuns:

Iar daca nu primesti somaj asa cum spun si cei de mai sus, se da o declaratie pe proprie raspundere ca nu esti angajat

| Tynnna a răspuns:

De la Agentia Nationala pentru Ocuparea fortei de Munca sau de la ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca). nu mai stiu exact

| CherryLove explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Dar pentru o persoana care doar nu are loc de munca? adica firma la care a lucrat a dat faliment si a ramas fara loc de munca dar nu a primit indemnizatii de somaj si nici nu a fost inscrisa pentru a primi astfel de indemnizatii. Ptr aceasta persoana de unde pot face rost?