| anonim_4396 a întrebat:

Deci, eu am un laptop si un calculator.Calculatorul e ff bun, n-are deloc virusi abia i-am instalat windowsul in fn.Laptopul insa, este virusat, si am vrut sa-i instalez windowsul numai ca pe laptop am toaate pozele, filmele la care ma uit, programele, tot ce downloadez etc.Si nu am unde sa le pun pe toate, nu vreau sa le sterg!(Pe calculator nu downloadez nimic) tongue Azi la laptop s-a sters imaginea de pe ecran si a aparut una albastra :O si mi-a mai aparut un program care zicea ca am 38 de virusi, si ca e in pericol compu' ceva de genu, ca trebuie sa-mi instalez anti-virusul cat mai repede etc. si i-am dat restart de multe ori!(Trebuie sa mentionez ca e a 2-a oara cand imi face asa, mi-a mai facut o data anul trecut) happy Voua vi s-a intamplat vreo data? Stiu ca trebuie sa instalez windowsul! Si cu aceasta ocazie sa va mai intreb ceva! Care windows e mai bun?! Unul ff bun tongue

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a reinstala OS încearcă în felul următor:
-Descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi dacă ţi-a găsit viruşi.
-Descarcă şi instalează un program antivirus gratuit, este bun şi avast! 6 free (Avira 2011 free ori AVG 2011 free), tot de pe site-ul oficial.
-Completează cele 2 programe cu un firewall bun, de ex. ZoneAlarm ori Comodo Firewall, tot de pe site-urile oficiale.
Aceste 3 programe îţi oferă o protecţie foarte bună, aproape ca un program antivirus foarte bun cu licenţă. Succes şi numai bine!

| dadonexus a răspuns:

Windows 7 e mai bun pentru ca suporta directx10 si 11 iar de laptop se pare ca nu stii sa te ocupi de aia ai probleme cu el.

| cocoilno a răspuns:

Daca vrei poti sa pui toate filmele pozele in fine pe un cd, si sa nu le mai tii in pc

| andyyman a răspuns:

Windows 7 ultimate sp1 big grin cel putin asta il am eu.asta ti-l recomand.cu el ai parte si de siguranta si de tot absolut.si daca-ti iei win 7 sa nu uiti sa-i dai update de cate ori este nevoie pentru a nu se mai intampla asa. funda? big grin

| soka a răspuns:

Pai din cunostintele mele generale, cred ca 7 ultimate, chiar daca 8-ul este mai rapid.Sau daca stii MS-dos instaleaza-ti linuxu e misto daca te ai cu comenzile.An legatura cu laptopul, salveazati pe memorii pozele si ce mai ai si dai format pana nu se sterg toate, am patit, apoi dezinfecteazati memoria sau memoriile flash cu un antivirus ....si gata.Ti le poti copia la loc.