| Simyyy a întrebat:

Dupa parerea voastra... cel mai potrivit animal de casa este pisica, papagalul, cainele sau hamsterul? Explicati de ce ca vreau sa stiu big grin
P. S.:Am si un acvariu cu pestibig grin

Răspuns Câştigător
| ŦąñťäsÿĶïŝš a răspuns:

Cateii sunt animalele considerate"CEI MAI BUNI PRIETENI AI OMULUI datorita simtului responsabilitatii fata de stapan, alternand cu firea lor jucausa si sinceritatea "glasului lor.Fidelitatea lor este cel mai mare atuu.Omul il considera un prieten al sau pentru ca el are nevoie nu doar de dragoste, dar si de compania unui amic sincer, caruia ii poate destainui toate secretele...Astfel putem spune ca aceste animale domestice sunt un fel de jurnal al omului.
Relatia caine-stapan

Sper ca textul de mai sus te ajuta sa intelegi ca, cainele este animalul potrivit.
1)Pisica zgarie mobila si nu e mai deloc jucausa, deci este plictisitoare...E foarte greu de dresat, lasa mult par prin casa, ar putea sa te zgarie si ea nu isi prea iubeste stapanul dar e impreuna cu el pentru ca acesta o creste(asta e singurul motiv). Deoarece ai un acvariu ar fi o greseala mare sa iti iei pisica.Si banuiesc ca stii de ce.
2)Papagalul nu face mare lucru decat galagie...Si este cam sensibil si poate sa moara oricand daca nu esti atenta.Si in plus acesta este tot o pasare si nu cred ca rezista la niste pesti.
3)Hamsterul traieste putin si nu face mai nimic interesant, iar daca il scoti din cusca e pierdut...

Deci raspunsul meu final este cainele big grin Si iti sugerez bichonul big grin

7 răspunsuri:
| Nicolelenaa a răspuns:

Bună! happy

Pisica clar e exclusă. laughing
Papagalul este cam greu de îngrijit.
Dacă vrei alarma la 5 dimineața i-a un câine.
Hamsterul e cel mai ușor de îngrijit.

Eu îți recomand câinele dar totul depinde de ce îți place ție.winking

| myhaelamar86 a răspuns:

DE OBICEI:
1.Papagalul trebuie tinut in colivie. Daca ii dai drumul isi face nevoile pe jos, roade mobilier. Sunt greu de dresat. Nu sunt foarte jucausi.
2.Hamsterul traieste 2-3 ani. Nu te poti juca foarte mult cu ei(de obicei fac ce vor).
Sfatul meu este sa ingrijesti un caine sau o pisica.
Daca stai la casa, cainele iti apara curtea, iar pisica te apara de soareci. Cu ambii poti interactiona foarte mult.

| Babydoll_4700 a răspuns:

Un pisi pufos :X (cainele miroase rau, papagalul face mizerie, hamsterul nu stiu, dar mie nu imi place!). Pisica este mai pretentioasa si iubeste doar un membru al familiei - de preferat pe tine (restul familiei aproape ca il ignora). Bine, acum parerile sunt impartite!

| BloodPrison a răspuns:

Eu cred ca, cainele este cel mai potrivit caci stie sa te aline cand esti trist si este "cel mai bun prieten al omului" de celelalte animale cred ca te vei plictisi dar de caine nu deoarece este ca si cum ai mai avea un frate sau o sora, cu cainele te poti plimba, te poti juca etc.

| LifeLife a răspuns:

Toate animalele sunt potrivite ca toate sunt frumos sh dragute nu trebuie sa alegi unu mai special ca toate te face sa razi cand esti suparata ( ma refeream la caini sh pisici).happy

| Buterflyy a răspuns:

Mie mi se par toate niste animale bune

| kanfetka_5836 a răspuns:

Salut...deci parerea mea este ca ciniile si pisika pentru ca sunt atit de gingashe si poti simti acea caldura pe care de la un hamster no sa o simtsi.eu am o pisika acasaa e frt blinda cu mine.vine so mingii mereu, si vb cu ea de parca mar intelege, la fel si ciinii...aceste animale sunt mai emotive si simt sentimentele oamenilor.