| LaChatte a întrebat:

E adevarat ca bataia (ma refer la copii) este rupta din rai si alintarea este rupta din iad? dati-mi, va rog explicatii! raspuns sau explicatie=vot raspuns+explicatie=vot+funda

Răspuns Câştigător
| MoreFun a răspuns:

Pai uite de exemplu un copil face ceva rau si parintii lui doar ii zic ca altădată sa fie cuminte. El devine tot mai rau dar parintii lui doar ii zic sa fie cuminte si nici macar nu il pedepsesc. Cand va fi mare e ceva normal ca parintii sa nu-l mai poată controla, toate astea din cauza ca nu au facut altceva decât sa-i zica ca altădată sa fie cuminte. Dar daca face ceva rau si il pedepsesc (nu ma refer la bătaie, ci de exemplu o săptămână fara calculator) atunci va fi mai ascultător si va ști sa faca diferența intre a face ceva rau si a face ceva bun, deci cand va creste deja va înțelege diferențele.

| LaChatte explică (pentru MoreFun):

Ai meritat funda ca ai dat si raspuns, si explicatie!

1 răspuns: