| bogdanchicu a întrebat:

E adevarat ca pot iesi " mancarimi " de de scurta durata care trec imediat si pe baza de stres? Mai ales cand avem perioada de anxietate?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, este adevarat, acele 'mancarimi' sunt de tip alergic,ies pe corp si niste bubite ce se numesc "urticariee", deci exista si alergie pe baza de stres!
Chiar daca sunt de la "stres" tot este nevoie sa iei medicamente tip anti-histaminice (precum Aerius, claritine etc) si sa tii regim lipsit de proteine si aditivi alimentari pe o perioada de cateva zile, deci i se aplica acelasi regim ca si la alergiile de alta natura decat pe fond stres!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, mancarimile de piele nu apar de la stres, dar pot apare de la alergii, boli contagioase, ciupituri de tantari sau alte insecte, hrana mai veche samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignorand ce spune Violetta, da pot aparea

https://www.medicover.ro/......1167,n,285

| MarianWLF a răspuns:

Contrar raspunsului doamnei Violleta care vorbeste cateodata in necunostinta de cauza pot aparea, sigur pot fii si de natura alimentara dar mai ales pe baza de stres atat mancarimi cat si dermatita, pete rosii in zonele sensibile ale pielii insotite de mancarimi, a nu se confunda cu psoriazis dar poate duce catre asa ceva in caz de stres mare, zilnic pe un timp indelungat.
Pot fii si mancarimi superficiale, acum aproximativ un an jumate pe baza de stres erau zile cand ma manca fata, mai ales dimineata si seara cand ma puneam in pat, e foarte posibil sa ai astfel de reactii in organism daca treci printr-o perioada stresanta.