| deliamy a întrebat:

E o diferenta intre a incarca telefonul cu incarcatorul sau prin USB?

Răspuns Câştigător
| amicool08998 a răspuns:

In ziua de azi, tot mai multe telefoane se incarca exclusiv sau optional, prin intermediul portului MicroUSB.
Acest lucru nu poate decat sa ma bucure. Este normal sa existe un standard respectat de toti producatorii (mai ales ca in UE este impus, din cate stiu). Am spus-o si voi sustine, standardele sunt bune. Simplifca mult lucrurile pentru utilizator.
Dar aici apare o problema. Multe telefoane vin echipate cu un cablu MicroUSB pentru incarcare, dar nu si cu un adaptor pentru priza. Asta inseamna ca ramanem la mila portului USB de pe laptop-urile sau desktop-urile de care suntem inconjurati.
Intr-o lume in care oriunde ne gasim avem si un calculator in preajma, de ce ar fi asta o problema? Pai este. Portul USB este destul de limitat cand vine vorba de cantitatea de curent care poate sa treaca prin el. Cu cat trece mai putin curent prin el, cu atat acumulatorul se incarca mai greu.
LG Optimus 2x are un acumulator de 1500 mAh (cam cel mai mare de pe piata la aceasta ora). Cu adaptorul de priza care a venit in cutie, se incarca in aproximativ 2 ore (poate si mai putin ca n-am cronometrat exact).
Pe USB insa, e cu totul alta poveste. Cei 1500 mAh se incarca in 3-4 ore, ceea ce este crunt. Atatea ore in care telefonul este legat cu un cablu de calculator e aproape de neacceptat. Mai mult, daca deschizi jocuri sau aplicatii intensive, telefonul consuma mai mult decat primeste. La priza nu exista problema aceasta.
O sa spuneti ca daca il incarci la laptop ai avantajul ca sta langa tine pe birou si poti sa te folosesti de el. Poate, dar stiti ce-as face eu? As da 10 lei pe un prelungitor de USB si tot in priza l-as tine. Plus ca in maxim 2 ore poti sa-l iei oriunde dupa tine.
Stiu ca viitorul standard USB 3.0 vine cu viteze de transfer mai mari pentru date. Poate vine si cu un curent mai mare la output, astfel incat sa rezolva aceasta problema. Ramane de vazut.

3 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Prin USB se incarca putin mai incet.

| 1baiat a răspuns:

Nu,nu este nici o diferenta

| ire a răspuns:

Nu este