| M_5636 a întrebat:

Este legal atunci cand cineva modifica poze indecente cu o persoana si le posteaza pe net?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal si persoana vatamata prin acest fapt il poate da in judecata pe autorul postarii, pentru vatamarea dreptului la proprie imagine si a demnitatii, putand cere daune morale. De asemenea se poate adresa proprietarului site-ului pe care respectivele poze au fost postate solicitand stergerea imediata a acestora.
Daca persoana vatamata este minora autorul pozelor poate fi acuzat de pornografie infantila, daca fapta se incadreaza in prevederile art.51 din L.161/2003, citez:
"Art.51.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi producerea în vederea răspândirii, oferirea sau punerea la dispoziţie, răspândirea sau transmiterea, procurarea pentru sine sau pentru altul de materiale pornografice cu minori prin sisteme informatice ori deţinerea, fără drept, de materiale pornografice cu minori într-un sistem informatic sau un mijloc de stocare a datelor informatice.
(2) Tentativa se pedepseşte." Numai bine!

3 răspunsuri:
| enverhoxha a răspuns:

Dacă nu te prinde, da.

| T3qUyLa a răspuns:

Normal nu e legal dar sa nu crezi ca exista ceva lege pentru asa ceva sau chiar si daca exista nu este luata in considerare oh go on

| Chryssuu a răspuns:

Nupp!