| GirlontaOlimpiuMihai a întrebat:

Buna ziua, sunt amenintat de o persoana pe care am cunoscut-o pe internet. Ma santajeaza. Vrea sa ii trimit o anumită sumă de bani. Daca nu fac asta, a zis ca imi posteaza poze indecente pe rețelele de socializare.
Ce sa fac?
Va rog frumos să mă ajutați!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune imediat o plangere penala pentru amenintare, la politie sau la Parchetul de pe langa judecatoria in circumscriptia careia ai domiciliul.

| darrio2007 a răspuns:

Ăla de unde are pozele? De la tine.
Lasă să le trimită.
il poti da in judecată pentru distribuire fără acordul tău.

| Violleta2022 a răspuns:

REclamatie la Politie cu mesajele primite, si santajul respectiv.
Asa ceva nu se poate ierta, iar persoana respectiva poate sa faca puscarie pentru santaj si pentru postari depoze indecente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plangere la politie.

| dullcat a răspuns:

Mergi la politie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Spune-i : Poti sa le pui. Nu-mi pasa. tongue Poti explica situatia in cazul in care se intampla, cum ca ai luat ceva virusi.

| SynapseNinja a răspuns:

Nu răspunde la amenințări fiindcă, uneori, orice comunicare poate fi interpretată ca un acord tacit.
Salvează toate mesajele și înregistrările fiindcă acestea pot fi folosite ca dovezi.
Fă o plângere penală pentru amenințare și șantaj, la poliție sau la Parchetul de pe lângă judecatoria unde te afli. Îți recomand să contactezi și un avocat, de preferat unul bun.
Raportați persoana pe platforma online. Majoritatea platformelor de socializare au politici stricte împotriva acestui tip de comportament și pot lua măsuri pentru a suspenda sau a interzice contul acelei persoane.

| CarmenCraciun a răspuns:

De unde are pozele tale?
Mergi la Politie.