| killllls a întrebat:

Hei TPU imi merge pc greu si se blocheazasad virusi n-am iar calculatorul nu e praf si are piese nou noute ce pot sa fac?sad help me

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Să-ți spun o poveste: am un laptop, iar într-o zi acest laptop mergea foarte greu, extraordinar de greu și se bloca deseori. Mă gândeam că nu are viruși, că este laptop-ul de vină, că e prea ieftin. Și l-am dus la un om priceput în calculatoare, și ghici ce mi-a spus: „Laptop-ul e plin de viruși! Trebuie să-ți reinstalez windows-ul!", și mi l-a instalat. Acum laptop-ul merge perfect! E de o mie de ori mai rapid decât era înainte, plus că nu se mai blochează!
Din această poveste, vreau să-ți spun să-ți duci calculatorul la un om priceput, care să-ți spună care e treaba, și de ce merge greu!

11 răspunsuri:
| AlexandraPrincess a răspuns:

Poate ai Windows vechi! Incearca sa dai Refresh!winking

| killllls explică (pentru AlexandraPrincess):

Eu schimb windowsu odata la 2 lunistraight face abia sapt trecuta l-am schimbat si e xpwinking

| Cosmin_Filaret_1999 a răspuns:

1.Poate este din cauza windowsului
2.Defragmenteazal Start->(All) Programs-> Accessories -> System Tools -> Disk Defragmenter Alegi partitia pe C ca sa o defragmentezi.Analizeaza spatiul castigat printr-o eventuala Defragmentare facand click pe "Analyze
3.Sterge programele, jocurile care nu ti le trebuie poate sa fie si din cauza asta.

| Doarefericireasiiubirea a răspuns:

Poate fi de la un windows, ori sa fie prea incarcat (nu ai memorie suficienta). Cati rami ai?

| Doarefericireasiiubirea a răspuns (pentru killllls):

Paote fi si de la net sau placa de baza ori sursa... sau doamne fereste placutele de rami sa fie unele stricate!

| killllls explică (pentru Doarefericireasiiubirea):

Era de la virusi nu era antivirusul bun si am luat altu nod32 i-am dat scan si era plin

| M3zzLyxD a răspuns:

Degeaba is noi piesele daca nu sunt bune si poti incerca sa reinstalezi windows sau sa cureti ( C) sau (D) unde il ai sa fie cat mai liber si incerca sa ai desktopul cat mai liber

| claemi a răspuns:

Viteza net-ului!(actualizeaza driverele cu Driver Booster beta 3.0

| Andreea_Andreea_1995_A1Pg a răspuns:

Pune alt windows