Întrebare recomandată | newaccountbye a întrebat:

Hello! As dori puțin ajutor! Vreau sa îmi ajut tatăl și nu știu cum. Vrem sa punem pe câmp la cultura de porumb o camera ca sa putem supraveghea in cazul in care apar intrusii. Se fura destul de mult porumb și nu vrem sa avem surprize. Ce fel de camera am putea pune acolo ca sa supraveghem de acasă? Ajutorrr!

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai ce pune, ce ai vrea tu, trebuie sa aiba conectie la internet, pentru ca trebuie sa te anunte cand cineva vine acolo sa ia porumb.Asa doar sa filmezi pe careva dupa cea luat, nu ai rezolvat nimic.
Poate sa intre si mascat, degeaba il ai tu inregistrat nu?

Treb nu stiu ce sisteme de astea de securitate, dar nu merita laughing ce faci bagi infrarosii in jurulul lanului de porumb, cand trece cineva pac ala te anunta, dart cum sa te anunte ca trebuie ceva chestii de transmisie.

Cel mai bun, te duci si culegi tot porumbul si cam aia e tot.De regula cand porumbul se face de recoltat, omu merge si culege tot.

S pui tu camera, da pui camera pe un stilp inalt, care sa supravegheze tot lanul ala.Dar cum ajunge imaginea la tine? Pui panou solar, care alimenteaza camera, dar dupa ce faci, nu ai conectie acolo la net.
Dupa sta cineva cu ochii in monitor tot timpul? Faceti ture cu schimbu laughing fiecare cate 8 ore la monitor laughing

Unde aveti porumb banui ca mai sunt si altii care au corect? Va adunati toti, si face de paza fiecare cate o zi, noapte asta pana cand recoltati acel porumb.
Asta e modu cel mai bun, ai mobil la tine, daca apar unia dai alarma vin toti acolo pe ei gramada ia-ti capacit bine, dupa nu o sa mai le trebuiasca laughing

Daca pui o camera, aia trebuie pusa ceva pe un stilp inalt.Deci cei care vin or sa vada acel stilp banui ca trec ziua pe acolo in recunoastere.Deci vor sti ca ai camera, asa ca vor veni mascati, iar inregistrarea ta degeaba o faci.
Ba mai mult, ar putea sa iti fure si camera, laughing mnai dai si bani pe camera, bani irositi.

Fara internet si prgrame sofisticate de averitizare doar a unor animale mari si om nu prea vad ce ai putea pune.
Dar sa pui asa cdeva, numa daca porumbul ala face stiuleti de aur laughing

| newaccountbye explică (pentru relian):

E o producție mare de porumb și nu îl putem culege.

| relian a răspuns (pentru newaccountbye):

Daca nu puteti culege, de ce ati mai pus? Lasati sa manince pasarile cerului si care nu au.
Cind ai hectare foarte multe, bagi combina, rezolvi imediat.

| newaccountbye explică (pentru relian):

Pai cu combina îl treieram, dar sunt multe furturi in zona și iau in cantități destul de mari. Nu vrem sa avem pierderi.

| relian a răspuns (pentru newaccountbye):

Angajati pazini, cu pusca, sa pui tu acolo camere nu ai cum.Ai putea sa pui panou solar, sa inregistrezi cu camere, dar cum am spus, poate te trezesti si fara alea laughing
Singura chestie este sa stai voi acolo de cand incepe sa se faca pana la recolatare, stai o luan de paza si aia este.
Daca asa is oamenii pe acolo, tilhari laughing

| gabicoo a răspuns:

Poți pune o cameră de supraveghere solară, 360°, cu cartelă SIM - ca să poți urmări în timp real tot ce se întâmplă în lanul de porumb. Dar este posibil să ți-o fure și pe asta.
Sau poți să-ți cumperi o cameră pentru bicicleta cu card micro SD și o baterie externa. Cele mai ieftine din magazine. Bineînțeles de culoare verde. Le montezi pe un par pe care îl înfingi în pământ. Așa vei avea zeci de ore de înregistrare. Treci din când în când și schimbi bateria și cardul. Dacă îți găsesc camera măcar nu-ți fac pagubă mare. Prima variantă (aia cu cameră de supraveghere solară și cartelă SIM) te costă undeva la 1.500 lei.

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Gasesti camera video cu panou solar si ii mai pui tu spatiu de stocare. Nu se va activa la miscare deoarece porumbul mereu se misca la vant, dar poti stoca cateva zile bune date

Răspuns utilizator avertizat