| SamsungElectronics a întrebat:

Hey.

Dacă Ucraina ar întra în Uniunea Europeană poți merge în Ucraina fără pașaport?

Și ce s-ar întâmpla?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa putem intra in UE noi a trebuit sa avem relatii bune cu toti vecinii. Numai cu Marea Neagra n-am incheiat tratat de buna vecinatate, atunci. Ucraina nu va intra in UE ca nu se va putea lamuri cu Rusia si aliata ei Bielorusia. Sper ca nici noi sa nu cedam in fata nesimtirii conducerii ucrainiene! La urma urmei sunt tot din neam rusesc, la fel de nesimtiti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca va fi în UE nu ai avea nevoie de pașaport. Ce sa se întâmple, s ar dezvolta economic așa cum a făcut și Romania

| sierra1 a răspuns:

Nu prinzi tu zilele alea!

| ReddY25 a răspuns:

Nu se va întâmpla prea curând, mai ales pe vremea asta

| 120bulevard a răspuns:

N-o sa intre niciodata Ucraina in Uniunea Europeana, mai ales in conditiile de acum.

Răspuns utilizator avertizat
| ionutchiriac222 a răspuns:

Ucraina nu va intra niciodată în Uniunea Europeană.

| suntserios a răspuns (pentru ionutchiriac222):

Confunzi probabil UE cu Nato. UE e doar o uniune economica si nu vad de ce Ucraina nu va putea intra la un moment dat

| ionutchiriac222 a răspuns (pentru suntserios):

Condiția de bază a Uniunii Europene este ca statul să fie suveran și integru asupra teritoriului său. O țară precum Ucraina, cu Crimea ocupată de ruși, poate adera la UE decât dacă o cedează Rusiei. Este cazul Georgiei cu Abhazia și Osetia, cazul Republicii Moldova cu Transnistria. Îți explic și de ce: când Ucraina își dispută cu Rusia un teritoriu și Ucraina intră în UE, atunci Crimea intră sau nu intră în UE? Se ia în considerare populația cu sau fără Crimea?

| suntserios a răspuns (pentru ionutchiriac222):

Așa și? Cine zice că aceste probleme legate de teritorii nu se vor rezolva niciodată?

| ionutchiriac222 a răspuns (pentru suntserios):

Se încalcă Acordul de la Helsinki (cu privire la modificarea granițelor) din 1975, semnat inclusiv de Rusia și de Ucraina. Punct!

| suntserios a răspuns (pentru ionutchiriac222):

Prosti aia că se bat acolo că tu pe TPU ai revoltat toată geopolitică regiunii