| Crisstinayy12 a întrebat:

Și copil de 10 ani poate purta lentile de contact?

9 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Daca este nevoie, da cu recomandarea medicului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poate purta, insa eu nu as recomanda deoarece mie doctorul abia pe la 12-13 ani mi-a propus pentru ca trebuie sa ai mare grija cu ele, dreaza mult sa le pui si trebuie sa fii foarte curat cand le pui, iar pentru un copil este cam mult. Cred ca mai poate astepta putin pana mai creste

| Crisstinayy12 explică (pentru anonim_4396):

Eu mereu is murdară și nu mă spăl pe mâini

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Nu am zis asta, nu vreau sa jignesc insa este mai mult de atat. Trebuie sa fii foarte atenta cu lentilele si cu masurile de igiena. Ochiul este un organ foarte sensibil, si orice greseala poate duce la infectie.Nu doar trebuie sa fii curat fizic, si sa manevrezi si lentilele adecvat. Daca te simti pregatita, bine, poarta-le.

| Crisstinayy12 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu eu nu am probleme cu vederea dar probabil că o sa am pentru că vederea nu mai este 100% buna după ce am purtat ochelarii verișoarei mele 10 minute cu dioptriile -1.25.

| xDragosel007 a răspuns:

Oricine poate purta.

| Eucumamajunsaici a răspuns:

Poti purta

| xBanKai a răspuns:

Oricine poate purta lentile de contat dar din punctul meu de vedere si mai ales al doctorilor pur si simplu este indicat sa le porti pe termen scurt si sa le schimbi anual. ba mai mult, nu trebuie sa dormi cu ele si mai trebuie sa ai grija cum le pui, cum iti fortezi ochiul, cum ti-l obosesti. Funda? big grin