| D33NN3R a întrebat:

Imi explica cineva treaba cu legea gemenilor la admitere daca nu au intrat in acelasi liceu? Am un frate geaman el al intrat la un liceu si eu la un liceu diferenta nu e mare e de patruzeci de sutimi! Va rog mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gemenii pot intra la oricare dintre liceele la care a intrat unul dintre ei.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 226.Gemenii, tripleţi etc. se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea directorului unităţii de învăţământ."
Depuneti o cerere, semnata si de un parinte, la directorul liceului unde vreti s-a mergeti.