| Furnicuta000 a întrebat:

Imi explica si mie va rog cineva mai "ca la prosti" si mai in detaliu ce se intampla intre Rusia si Ucraina?

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Crezi ca noi stim?
Cand ne vor pica bombele in cap vom sti si vom intelege.
Dar cum spune Stefan, americanii au nevoie de un razboi. Ori ca sa-si tina militarii ocupati, ori ca sa mai obtina niste teritorii pline cu gaz si petrol. Ca nici in Irak nu au gasit bombele nucleare pentru care au intrat. Si acum, Ucraina este doar pretextul.

| Vântulalb a răspuns:

Ai doua conturi aici?
Vad ca ai repus intrebarea sub alt nume.

| Furnicuta000 explică (pentru Vântulalb):

Cine a mai pus intrebarea asta?

| Furnicuta000 explică (pentru Vântulalb):

Acum am vazut laughing
Au inceput sa se fure si intrebarile pe TPU
Si totusi eu de ce am 2 raspunsuri si individul are 19?

| 4ndr33y a răspuns:

Ok, s-o luam cu inceputul.
Putin, disperat dupa putere si teritoriu si-a propuls ca obiectiv de campanie sa refaca vechiul URSS, Ucraina fiind in trecut "Republica Sovietica"
NATO, alianta de mentinere a pacii a inclus multe tari cu influenta comunista din Europa de Est iar lui Putin nu i-a convenit asta.
Ucraina are in prezent statut de "partener" NATO, ceea ce inseamna ca are o oarecare sustinere chiar daca nu e membru iar asta il enerveaza rau pe Putin.
Putin foloseste pretextul prezentei NATO fata de granitele Rusiei sustinand ca se simte amenintat, cu toate ca NATO n-a prezentat niciodata interes sa invadeze Rusia sau sa aduca echipament ofensiv (de atac) la granita.
Cred ca ai auzit de scutul anti-racheta din Romania, Putin spune ca se simte amenintat de acest scut, cu toate ca scutul nu poate sa atace.
Tot ce vrea Putin e influenta Europei de Est, doleanta lui in prezent e ca Ucraina sa nu mai aiba conexiuni cu NATO, mai mult vrea ca NATO sa se retraga din Romania si Bulgaria, cu toate ca nu are nici un drept sa solicite astfel de chestii pe teritoriile suverane ale altor tari, inclusiv pe teritoriul Ucraniei.