| Iulian922 a întrebat:

Imi puteti spune de ce imi bazaie boxa?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Da tu imi poti spune, asta ca sa nu-ti dau raspunsuri aiuristice ca cele pe care le-ai primit pana acum, daca iti bazie "o boxa" sau toate?

Cauzele pot fi asa? Condensatori de filtraj dusi in amplificator. Legatura proasta de masa. Brum de retea din sursa, in cazul asta baziala vine de la placa de sunet. Ca sa elimini din cauze, probeaza boxele pe alt calculator. Daca se comporta la fel, problema e din boxe. Daca nu...din calculator.

9 răspunsuri:
| RuxiLysm a răspuns:

Pentru ca ai dat volumul prea tare.

| Alexandru98 a răspuns:

Boxa îți bâzâie când sună un telefon un cameră?

| Iulian922 explică (pentru Alexandru98):

Imi scartaie cateodata dar cand suna telefonul se aud niste bubuituri.

| Alexandru98 a răspuns (pentru Iulian922):

Uite problema

Fenomenul, care poartă numele de „sindromul telefonului-fantomă", are o explicație cât se poate de științifică, suțin cercetătorii de la Universitatea de Psihologie de Sydney.

„Cred că este legat de semnale electrice care vin prin intemediul transmisiilor și «ating» nervii dând senzația unei vibrații. Acestea se aseamănă cu bâzâitul produs atunci când un telefon se află în apropierea unei boxe", a declarat profesorul Alex Blaszczynsky.

„Pentru a face față numărului mare de stimuli asupra creierului, acesta din urmă aplică filtre sau scheme bazate pe anticipare, proces deja cercetat", a explicat și Michael Rothberg, un cercetător de la Baystate Medical Center din Massachusetts, SUA.
sper că te-am ajutat

| availablehandyman a răspuns:

Daca l-ai dat prea tare se poate sa se fi ars!

| passarisMB a răspuns:

...sau iti mai poate bazaii din cauza ca sunt foarte vechi, sau poate membrana e fisurata sau sunt facute pe vaporwinking

| FirstplaceXXX a răspuns:

Iti bazaie din cauza cablului sau din cauza placii audio.

| Alexrocks a răspuns:

Din cauza tensiunii curentului din priza

| Boobeer123 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel! daca bazaie, asta nu inseamna ce e stricata! daca te deranjeaza, poti sa iti cumperi altele sau sa le scoti din priza, daca nu asculti ceva!happy