| anonim_4396 a întrebat:

Imi vine sa ma sinucid! De ce? Ma tem foarte mult de apocalipsa sad. Cum sa scap de acest sentiment?

17 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Te sinucizi de geaba.Nu va fi nici-o apocalipsă. Aşteaptă şi te sinucizi după ce trece apocalipsa, adică nicio dată.

| DakotaRoyse a răspuns:

Cred că până la urmă toţi ne temem uneori de incertitudinea viitorului. Habar nu ai ce o să se întâmple mâine, în viaţa asta, în viaţa viitoare. Ne place să ştim, să fim siguri, să deţinem controlul, şi când cineva ne mai şi zice că nu o să fie bine, o luăm razna. Ideea este să nu te gândeşti la viitor. Evident, e ok să te gândeşti la ce o să faci de mâncare mâine sau că trebuie să te pregăteşti pentru testul de miercurea viitoare, dar nu înseamnă că trebuie să ne şi speriem de lucrurile pe care nu le-am bănuit că se vor întâmpla. Nu te gândi la ce va fi mâine în plus, decât la ce e necesar, şi în rest, bucură-te de viaţă happy
Şi-apoi, fii puţin mai realistă. Citeşte chestii pe net care sunt bazate pe ştiinţă, pe lucruri ce pot fi verificate. Sunt o grămadă de articole care îţi spun ce nu o să se întâmple, şi desfiinţează miturile gen "alinierea planetelor", meteoriţi care ne zdrobesc sau alte chestii de genul. Informează-te, învaţă lucruri noi, o să vezi că dacă reuşeşti să fii absorbită de ce citeşti o să şi uiţi să îţi mai faci griji de apocalipsahappy
Iar dacă nu îţi place varianta cu ştiinţa (care nu ar fi rea oricum, mai înveţi chestii), şi eşti religioasă, roagă-te, şi ar trebui să ştii că doar Dumnezeu ştie când vine sfârşitul. Cum îţi vine ţie mai bine happy
Oricum, viaţa trebuie trăită! Bucură-te şi de zăpadă, de frig (ce bine e când te încălzeşti cu un ceai dulce sau te ia un frumuşel în braţe), bucură-te că vine vacanţa, bucură-te că o să vină Crăciunul, lasă-te absorbită de momentele frumoase happy

| T7uk a răspuns:

Tu stiai ca si in 01.01. 2000 trebuia sa murim? Nu se intampla ma nimic. Poate ca o sa ninga laughing.

| AndreeeexD a răspuns (pentru T7uk):

Nu stiam pentru ca m-am nascut pe 16 August 2000 :]]

| T7uk a răspuns (pentru AndreeeexD):

Tinerete pe tine... laughing eu in 1996 m-am nascutwinking

| kaBooMx a răspuns:

Pai, nu poti sa scapi. Oricum murim toti. Foloseste niste sfoara pentru a te spanzura. Sa fie din bumbac, aluneca mai bine. Glumeam ma. Niciodata nu din bumbac laughing))

| Chαяtreux a răspuns:

Nu exista asa ceva mai rolling eyes Stai linistita

| GăbițuGabriel a răspuns:

Apocalipsa inseamna Descoperire nu sfarsitul lumii...winking si sfrasitul lumii nu v-a venii in urmatorii 4000 de ani.winking

| Bogatasul a răspuns:

Am vazut o intrebare mai demult care era asa:Am sinucis un om, ce sa fac?
rolling on the floor

| Kaulytz_Damon_1999 a răspuns:

Uite care e faza cu sfarsitul lumiii, cred ca multi s-au luat dupa calendarul prostesc al mayasilor, calendarul mayasilor incepe intr-o perioada si se sfarseste in alta perioada in cazul nostru pe 21 decembire 2012, dar asta nu inseamna ca e sfarsitul lumii neaparat ci ca poate incepe o noua generatie sa spun mai asa pe inteles nu trebuie sa vedem foc, placi tectonice care se scufunda in mare si munti inundati cum era in acel film tot ce conteaza e sa fi credincioasa si nu conteaza daca vine bine daca nu iar-si bine in anul 2000 trebuia sa vina si tot asa sin in 1980 ysau in 2010 se mai zvonea chestia asta dar uite traieste prezentu si lasa viitorul ca un om care stie viitorul, NU ARE VIITOR

| TheEvilCat a răspuns:

straight faceEsti nebuna!? Bine, uite, cand aveam 10 ani, se zvonea ca sfarsitul lumii vine pe 21.12. 2012 si sincer, o sa sune a naibii de ciudat am plans, pentru ca nu voiam sa se "sfarseasca lumea"si-am plans mult, si chiar ma gandeam si la chestia astastraight face[eram un copilrolling on the floornici nu stiam ce inseamna]Sa nu faci asemenea prostie! Pentru ca:1. Daca vine sfarsitul lumii oricum mori, de ce sa mori mai devreme, doar ca sa nu doara sau ce!?[plus ideea ca e pacat imensstraight face]si daca nu vine, mori degeaba! Nu ai de ce sa te gandesti la asta! Bine!?>.< Sa nu te mai gandesti niciodata! E foarte rea ideea, CLAR!?

| RodicaGabriela a răspuns:

Trebuie sa intelegi ce inseamna apocalipsa! E doar moartea in masa a tuturor oamenilor. Apocalipsa poate veni oricand si oricine trebuie sa se pregateasca sa raspunda in fata Domnului. Cat despre sinucidere, iti vei da seama ca Domnul te iubeste si iti va arata motive pentru care sa traiesti!

| Myyca a răspuns:

Daca murim, murim cu totii deci...

| Fnnyn a răspuns:

Probabil ca toti ne temem de viitor intr-un mod inconstient. Totusi, pune-ti intrebarea daca te temi de ziua de maine (si nu un motiv banal cum ar fi testul la mate sau altele). Daca nu te temi de ziua de maine de ce te-ai teme de 21 decembrie? Plus ca daca vine apocalipsa oricum mori. Eu nu cred in asa ceva. Trebuia sa murim de vreo 10 ori pana acum. Cica in 6.6. 2006 trebuia sa se coboare diavolul pe Pamant... Singurul diavol pe care l-am vazut a fost "The Devil Wears Prada"

| Abbiie a răspuns:

Si mie imi era fricalaughingdar mi-am dat seama ca nu are de ce, stii, trebuia sa murim si pe 12.12. 2012 la ora 12: 12...atunci eram la ora de tic...si ca sa vezi:o nu am murit, am dat test, si am luat nota micalaughingcrying

| EllaEli a răspuns:

Nu ai de ce sa te temii.e doar asa sa se mai sperie lumeaa.Este cineva acolo sus care ne vegheaza si ne apara de tot ce este rau.Crede`ma nu este adevarat.A dat si la stiri ca totii cred chiar si oamenii de stiinta ca nu este adevarat happy

| Marya_Anna_1972 a răspuns:

Nu te mai gandi la apocalipsa! Gandeste-te la altceva!
Eu una nu cred in asa ceva! Numai Dumnezeu stie!