| anonim_4396 a întrebat:

In aceasta seara mama mea a fost batuta de catre o persoana cu probleme mintale grave in timp ce trecea pe strada(proprietate publica). Aceea persoana se afla in stare de ebrietate, atat el(agresorul) cat si sotia acestuia.Motivul pentru care a fost agresata si grav batuta(motivul pe care agresorul la declarat) a fost ca -citez- de ce a trecut pe strada,simplu!(mentionez ca strada se afla in fata locuintei lor). Aceasta persoana nu este insa la singura abatere de acest fel:anul trecut a mai batut un vecin care se intampla sa fie actualul primar(deci, a intervenit in favoarea acestuia la momentul respectiv desi nu avea inca aceasta functie ci cea de director de pensii).Tot aceasta persoana in mod repetat a sunat la sectia de politie si a facut amenintari si a adus injurii politistilor-ma mir cum a fost posibil sa scape de fiecare data.Mama mea a fost lovita cu un baston si a suferit injurii grave la nivelul mainiilor si al spatelui. Dupa incident mama a anuntat politia (112) si o unitate locala a venit la locul incidentului,a constatat fapta, i-a luat datele din buletin si a anuntat de urgenta salvarea.Dupa aparitia salvarii mama mea a fost dusa de urgenta la spital. Politistul mi-a zis ca maine (Luni dimineata) sa ma prezint la institutul de medicina legala al spitalului si ca vom mai vorbii la telefon pentru a-mi spune ce trebuie sa fac in continuare.REPET acest om este un pericol public si nu este la prima abatere de acest fel, iar eu fiind singura in casa imi e frica pentru ca am fost amenintata cu moartea atat eu cat si mama si tatal meu in plus imi e frica ca acest om va primi protectie de la ruda sa primarul(cu care este sogor)mi-e frica ca va scapa din nou si de data aceasta ar putea fi grav...mentionez de asemenea ca nici politia nu i-a facut nimic in mare parte pentru ca e foarte foarte beat si violent(in purtare, vorbire) insa imi e frica cum am spus de posibile implicatii...deci individul e tot la casa lui la ora actuala iar eu sunt obligata sa trec prin fata casei lui.Imi e foarte frica de tot.Ce as putea face? Ce as putea face sa fie inchis acolo unde ii este locul, sa evit ca posibilele amenintari sa se transforme in realitate si desigur sa evit influenta "politica" a rudelor sale prin alianta? Va multumesc.

16 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu se rezolva prin procedura legala nimic pe plan local faci alta reclamatie pe care o pui la institutiile ierarhic superioare ( nu in alt judet ). Normal nu ai de ce da in judecata decat daca doresti despagubiri. Faptele individului sunt sanctionate de codul penal asta insemnand ca e datoria statului sa iti apere drepturile garantate prin lege, sa sanctioneze pe infractor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Expertizele psihiatrice de regula sunt in favoarea infractorului si le cere el sau cel care il trimite in judecata - in speta politia.

| Kaℓi a răspuns:

Nu o sa gasesti o rezolvare aici, trebuie sa faca mama ta reclamatie, sa-l dea in judecata, sa cereti o expertiza psihiatrica daca e cazul... TPU nu prea are cum sa te ajute.

| Radu284 a răspuns:

Pentru inceput, mi-as lua urgent un spray cu ardei iute. Si eventual un baston retractabil.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Omul ala chiar e nebun mintal dupa ce i-a facut mamei tale mai ales pe un spatiu care este public si nu e la prima abatere chisr ar trebui sa fie inchis vreo 20 de ani,si ma rog ala crede ca daca are rude in politica poate sa faca ce vrea pe strada cand ii vine lui chef doar fiindca nu-i convine ceva? de ce nu pedepsec astfel de oameni autoritatile pana la urma? cetatenii platesc taxe si impozite prin care oamenii din politica isi iau salariul,asta nu e justitie, e o nepasare la nivel inalt, politicienilor din Romania ii intereseaza decat de veniturile lor si de faptul unde sa se duca in vacanta.
Sper, desi e putin probabil ca cineva din politica sa vada intrebarea pusa de tine si poate o sa se ia masuri daca o sa vada ca niste adolescenti oarecare cum sunt eu spun astea, dar ce spun eu pe ei nu-i intereseaza nici de ce spun niste cetateni majori trecuti de 30 de ani dapoi sa-i intereseze de ce spunem noi.
Nu trebuie sa iti fie frica cum a spus si Kali trebuie sa faca mama ta o reclamatie, omul ala trebuie inchis si sa se emita mandat de arestare pe numele lui imediat.
Sper ca mama ta sa se insanatoseasca cat mai repede posibil si ca totul sa fie bine in familia ta.
Toate cele bune.

| alexandrualind a răspuns:

Ar fi bine daca mama ta ar face una doua reclamatie la politie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Popescu-Eugen-1964

*Eu si mama mea nu dorim despagubiri materiale si cu atat mai putin intelegeri " pe sub mana" sau impacare cum ii zice...

*Ceea ce dorim si se doreste,si de asemenea este benefic pentru fiecare este DREPTATEA!

Inchisoarea,sau (pentru ca manifesta clar semne si simptome de boala psihica),internarea intr-un senatoriu/azil.

Aceasta persoana NU este la prima abatere de acest gen(cum am mai spus in intrebare a mai lovit un vecin in cap anul trecut si a necesitat interventie chirugicala de urgenta),insa s-au impacat inainte de a ajunge in fata justitiei si, ruda acestuia prin "alianta", bine "sus" pusa a intervenit pentru el.

Imi este frica sa stiu ca aceasta persoana va ramane in LIBERTATE, deoarece libertatea lui este periculoasa pentru mine si familia mea, pentru ceilalti concetateni.

In plus imi este asfel oprit accesul spre drumul principal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Popescu-Eugen-1964

In plus am uitat sa mentionez faptul ca:
-aceasta persoana si-a tras pantalonii jos, pe drumul public facand gesturi obscene (sper ca se intelege) si asta in repetate randuri (pacat ca nu a fost filmat niciodata)
-aceasta persoana are pensie de boala(psihica), deci acte doveditoare ca nu este ci discernamantul pastrat, si asta de acum cativa ani in urma unui accident de masina.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa te calmezi putin,am inteles ca omul ala e nebun, incearca sa-l eviti pe cat posibil sa nu treci pe langa locuinta lui, sa nu te uiti la el cand il vezi pe strada, daca il vezi si el te vede pleaca repede de acolo sa nu te mai gaseasca sa nu mergi de una singura pe strada, noaptea sa inchizi toate usile si ferestrele.
Sper sa se rezolve problema asta precum si la ceilalti oameni care se confrunta cu situatii similare cu a ta sa li se rezolve si lor probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://imgur.com/mc3L6OO.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai blocat mesajele private?

Răspuns utilizator avertizat
| DevilNight01 a răspuns:

Sincer asta e o situatie foarte complicata deci
1. daca dupa asta nu a fost inchis in inchisoare chiar nu vad ce poate sa il bage dar am o idee o sa tio propun la sfarsit.
2.nu iti fie frica partea cea mai grea dar cea mai importanta si bafta cu asta sincer.
3. daca ai un telefon ceea ce e sigur ca ai dar sa aiba camera buna poti cand treci pe langa el sau cand il vezi ca bate pe tine sau pe o alta persoana ca si asta ar merge sa dai pornire la video si filmezi chiar totul iar apoi daca a facut ceva rau pur si simplu arati videoclipul la o alta sectie din ALT JUDET daca zici ca are atatea rude si o sa ia ei o masura dar acum sincer bafta sa il prinzi si mai ales totusi sa nu il intalnesti dar desigur cand il filmezi sa nu isi dea seama si in afara de idea asta nu am niciuna bun mult noroc. Si da stiu idea e un pic prosteasca dar e cea mai buna dovada si sper ca mama ta sa fie bine

| andreipraduitorul a răspuns:

Omozral așa scapi de el hahah

| Plesca_Petronel_1990 a răspuns:

1. in loc sa o iei prin fata casei lui poti sa te duci pe alta strada 2. poti sa urmaresti cand nu este acest om pe afara sau in fata casei si cand nu este alergi repede ca sa nu ti se intample ceva si la intoarcere faci la fel 3.iti recomand sa te duci la un psiholog ca sa poti sa scapi sa nu iti mai aduci aminte ce i s-a intamplat mamei tale.

| Mrn777 a răspuns:

Hmm cam complicata situatia, dar exista o rezolvare, daca mama ta dispune de bani te sfatuiesc sa te duci la un doctor si sa scoata mama ta certificat medicolegal(daca ia lasat urme grave) 2 sal de-a in judecata si de acolo sa mergi mai departe la un parchet care sa se ocupe decaz. Sper ca rraspunsul meu sati fi fost de folos o zi buna!