| hellaviv a întrebat:

In curand o sa doresc sa primesc un colet prin posta romana iar expeditorul mi-a cerut sa ii trimit adresa.

Nume Prenume
Post Restante
Oficiul Postal 4
Judet, Localitate, Str. X, nr. X
Romania

Imi poate spune cineva daca acest model este bun? Eu doar o sa il inlocuiesc cu datele aferente. Romania si judetul/localitatea trebuiesc scrise cu majuscule?

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Daca este Post restant, nu dai adresa de acasa. Daca il primesti acasa, nu este Post restant. Asta inseamna la oficiul postal, asa cum corect ai si scris. Nu, nu trebuie sa fie scrise cu majuscule, dar sa fie citete, sa inteleaga. Daca nu scrii citet de mana, le scrii cu majuscule.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai scrii Post Restant daca iti dai adresa pe care o ai. Orasele, localitatile si numele se scriu cu litera mare, la inceputul cuvantului. Asa se scrie in gramatica limbii romane. Asta se invata din scoala daca ai trecut pe acolo.

| Bondarel99 a răspuns:

E bine, dar nu scrii Post Restant pentru ca nu ai de ce, 240360 e codul postal, trebuie sa il inlocuiesti cu codul postal aferent (il gasesti pe net) si nu mai scrii Romania ca din moment ce dai judetul se subintelege.

| hellaviv explică (pentru Bondarel99):

Vine din afara tarii coletul deci trebuie

| Bondarel99 a răspuns (pentru hellaviv):

Si noi de unde sa stim daca nu ai specificat? laughing