| AutumnDay a întrebat:

In ultimul timp, calculatorul bipaie din senin(fie o data, fie de mai multe ori), insa functioneaza in continuare fara a-mi cauza vreo problema. Stie cineva de ce ar putea sa faca asa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia e alarma de temperatura a procesorului. A venit caldura...
O setezi din BIOS la cate grade vrei tu sa se sctiveze sau o inchizi.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E alarma de supra-temperatura a procesorului!
Trebuie verificat coolerul (daca ventilatorul se invarte, daca sta bine fixat), respectiv curatat de praf.
Pentru aceste manevre de curatare si fixare iti recomand sa apelezi la un tehnician bun, cu experienta.

| octav005 a răspuns:

Pai numara bipurile. ex, unul lung urmat de 3 scurte, si cauti pe net la modelul placii tale de baza, sunt niste coduri

| AutumnDay explică (pentru octav005):

Mai deverme a inceput sa bipaie incontinuu, de cel putin 30 ori si nu se mai oprea, asa ca m-am speriat si i-am dat restart.

| AutumnDay explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Culmea, vara trecuta nu mi s-a intamplat asta sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai proc. Intel si cooler-ul stock, ai grija sa nu se fi desprins unul sau mai multi din cei 4 pini de prindere de pe placa de baza si cooler-ul sa stea "in aer" fara contact perfect cu procesorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

Verifica si pasta termica, poate s-a uscat. Vara trecuta poate cooler-ul inca statea bine pe procesor si avea pasta inca "in parametri".

| AutumnDay explică (pentru anonim_4396):

Care ar trebui sa fie temperatura normala? Am luat un program care imi verifica temperatura fara a intra in BIOS(sunt in niste programe pe care nu vreau sa le inchid acum).
http://imgur.com/a/iFnnR Am facut un print aici. Care e de fapt temperatura lui? Si ce inseamna? E prea mare, e ok? :)
As aprecia raspunsul tau. Sper ca ma poti ajuta. Multumiri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

Pai, da... tu stai in ~50 *C in aprox. "Idle"... Imi dau seama de aici ca in sarcina usoara deja sari de 60 *C. In sarcina mai mare deja sari 70 lejer (unde probabil intra si alarma de temp.) In sarcina maxima si daca mai e si cald afara, deja sari 80. Eu unul, nu as vrea sa vad nimic peste 60+ *C la indiferent ce componenta. Normal in "idle" ar trebui sa ai nu mai mult de 25 ~ 30 *C si in "full load" nu mai mult de ~ 70 *C maxim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

App, nu ai mentionat ca e laptop... Du-l la curatat! E plin de scame si praf "cooler-ul", nu mai are pe unde sa faca circulatie de aer... nu mai are pe unde "respira", se "sufoca".

| AutumnDay explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu e laptop si nici nu pare plin de praf daca ma uit in el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

Scrie "Intel Atom". Ori e laptop, ori vreoun "mini PC"...

| AutumnDay explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna,, mini-PC"? Mie nu imi pare deloc asa...Despre acesta e vorba: http://www.emag.ro/......D7P7H3BBM/
Acum sunt intrata in si mai multe lucruri care consuma ceva resurse si vad ca se invarte in jurul a 70 grade. Maximul nu apare ca fiind 105?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

Poza care ai pus-o cu temperaturile indica un "Intel Atom"... Ai luat-o de pe net? (devine irelevanta) Indiferent, daca ala e PC-ul, ai grija la circulatia aerului in carcasa si la fixarea coolerului bine pe procesor. Pasta termica la un "Haswell Refresh" nu ar trebui sa fie o problema inca... e un proc. relativ nou.

| AutumnDay explică (pentru anonim_4396):

Nu, fotografia nu e de pe net. Am instalat programul CoreTemp si asa imi arata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

Inseamna ca programul e "out of date" sau are vreo eroare ceva in baza de date... (intr-adevar, dupa frecvente si nr. de core-uri logice, nu avea cum sa fie un Atom - nu am fost atent nici eu)

Ia si tu si instaleaza-ti "Open Hardware Monitor": http://openhardwaremonitor.org/downloads/

| anonim_4396 a răspuns (pentru AutumnDay):

Aia e alarma de temperatura a procesorului. A venit caldura...
O setezi din BIOS la cate grade vrei tu sa se sctiveze sau o inchizi.

| tpuuser999 a răspuns:

Draga Fleurss, daca nu se rezolva cu ce ti-au sugerat baietii, incearca alta tastatura... sau scoate-o din calculator cand mai incepe sa bipaie, ca sa vezi clar daca e de acolo sau nu. In caz ca ai 2-3 taste care se blocheaza de la sine, sunetul e cam acelasi (cu diferenta ca de obicei tastatura se aude din boxe, iar temperatura din unitate).

| AutumnDay explică (pentru tpuuser999):

Multumesc, chiar o sa fiu atenta si o sa o scot cand mai bipaie sa vad daca e de la ea sau nu.