| LighteD a întrebat:

La ce este bun unguentul ihtiolat(de culoare neagra)? pentru ca am aruncat mai demult ambalajul pe care scria si nu mai am numai cutia pe care scrie >denumirea? se poate folosi pentru cosuri sau rani, infectii?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Citez de pe un forum ca eu nu am incercat-o: "de vreo 2-3 saptamani, la recomandarea unui medic, folosesc unguentul cu ihtyol pentru acele nesuferite cosuri care apar in profunzime si la care simti cum se umfla cu 2 zile inainte sa apara. daca le dau de la inceput, seara, in strat mai gros, pana dimineata trec. Singura problema ar fi ca un alt dermatolog mi-a spus ca, folosit pe termen lung, ihtyolul provoaca foliculita. Nu stiu daca este intr-adevar asa, dar mai bine stiti de la inceput. Eu il folosesc de 1-2 ori pe saptamana si doar la acele cosuri dul, umflatura in profunzime care imi mai apar si mie din cand in cand (sau mai este fff bun pentru iritatii piele arsa de soare)".

1 răspuns:
| Lora a răspuns:

Cica pentru bube cu puroi