| xoPVP a întrebat:

Locuiesc la tara si am o conexiune adsl. Cand am acceptat contractul mi s-a spus ca o sa am 200mbps ceea ce evident nu a fost adevarat, ei nu au precizat si ca cei 200mbps ii primesc doar daca imi bag fibra optica. Acum, dupa 2 ani, imi expira in final abonamentul dar alt furnizor decat pe cei de la Romtelecom. Mi s-a propus sa aleg internet si televiziune si sa iau un receiver de 4 milioane fiindca doar asa " pot duce viteze mai mari de 100mbps " este aderavat? Exista vreo alta posibilitate de a obtine o viteza mai mare? Sau macar sa nu le mai dau atatia bani pentru nimic.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

E o păcăleală :(
Din moment ce netul îl ai tot de pe linia telefonică de ADSL, atunci NU are cum să-ţi crească viteza!
Iar televiziunea ( + receiver-ul ) nu are nici o legătură cu viteza de net!

Dacă este vorba de Telekom, scrie foarte CLAR pe site-ul oficial :
" Internet L :
Viteză download: până la 200 Mbps prin fibră optică
Note:...
Pentru Internet L viteza maximă disponibilă este de până la 100 Mbps pentru tehnologia VDSL, respectiv 22 Mbps pentru tehnologia ADSL.Pentru Internet M viteza maximă disponibilă este de până la 20 Mbps pentru tehnologia VDSL şi de până la 6 Mbps pentru tehnologia ADSL." - SURSA :
https://www.telekom.ro/fix/internet-l.html

Toate cele bune!

| xoPVP explică (pentru bursuc001):

M-am uitat si cand am semnat dar nu stiam ce e aia adsl, vdsl, de aceea am intrebat si de chestia aia cu reciver-ul nici mie nu mi se parea plauzibila dar voiam o alta parere. Pff ce pacat ca nu am alte alternative sad Multumesc pentru raspuns.

| bursuc001 a răspuns (pentru xoPVP):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

| mihai69 a răspuns:

Poți renunța de tot și-ți iei un modem GSM 4G de la Vodafone, oranj sau gigi.