| lya18 a întrebat:

Mai pot sa imi depun cerere pentru indemnizatia de somaj, (absolventa liceu ) sau a fost un termen limita pana cand se mai putea sau se poate oricand chiar si dupa un an dupa ce ai terminat si nu te-ai angajat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de 60 de zile se refera la cei care s-au inregistrat la AJOFM pentru luarea in evidenta.
Redau prevederile relevante pentru tine din L.76/2002 privind termenul:
"ART. 38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
l) expirãrii perioadei de 60 de zile, prevãzutã la art. 17 alin. (2) lit. a);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acorda de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acorda începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai poti sa iti depui, L.76/2002 prevede termenul maxim de un an de la terminarea studiilor, dar doar daca nu urmezi studii postliceale ori superioare. Dupa acest termen, care este unul de decadere, nu mai poti cere somaj. Numai bine!

| lya18 explică (pentru Ioandelasal):

Am citit undeva ca e cam 60 de zile de la data absolvarii oricarei forme de invatamant, deci?

| Ioandelasal a răspuns (pentru lya18):

Termenul de 60 de zile se refera la cei care s-au inregistrat la AJOFM pentru luarea in evidenta.
Redau prevederile relevante pentru tine din L.76/2002 privind termenul:
"ART. 38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
l) expirãrii perioadei de 60 de zile, prevãzutã la art. 17 alin. (2) lit. a);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acorda de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acorda începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi."

| alessia5158 a răspuns:

Termenul de depunere este de 60 de zile de la absolvire( conf. Legii nr.76/2002). Nu stiu sa-ti raspund care este exact acea "data a absolvirii" --- te poti informa cat mai repede la Agentia judeteana pentru ocuparea fortei de munca(AJOFM) din orasul tau.