| Seby52 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa plec in vacanta alaturi de tatal meu 3-4 zile in Bulgaria. Problema este ca parintii mei sunt divortati, eu fiind in custodia mamei mele.
Vreau sa stiu daca am nevoie de pasaport avand in vedere ca am trecut de varsta de 14 ani sau daca am nevoie de o procura notariala.
Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a trece frontiera este nevoie de :
*cartea ta de identitate
*o declaratie notariala( nicidecum procura!) din partea mamei careia i-ai fost incredintat prin hotarare judecatoreasca definitiva.Declaratia se face la un notar public--- mama declara ca este de acord cu efectuarea calatoriei, perioada acesteia si il va indica ca insotitor major pe tatal tau.Nu este nevoie de prezenta ta sau a tatalui la notar ---este suficient sa aiba cate o copie dupa cartile de identitate (a ta si a tatalui).
* extrasul de cazier judiciar al insotitorului, respectiv al tatalui

p.s. Continutul si forma declaratiei notariale pot fi gasite pe site-ul Politiei de frontiera in sectiunea " conditii de calatorie "-minori :http://www.politiadefrontiera.ro/

| CristianCRS a răspuns:

De pasaport nu ai nevoie, la vama o sa fie de ajuns doar cartea de identitate(buletinul), in schimb ai nevoie de procura notariala prin care mama ta isi da acordul.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Daca ai peste 14 ani, ai buletin, il poti prezenta si nu iti trebuie pasaport.Vei avea nevoie de procura notariala in care mama ta semnneaza si declara ca este de acord. Bafta!happy Have fun! happy

| pilaf a răspuns:

Nu ai nevoie de pașaport. De procură notarială prin care mama ta își exprimă acordul este nevoie. Chiar dacă părinții nu ar fi fost divorțați, copilul minor care iese din țară însoțit doar de unul din părinți trebuie să fie însoțit de procură notarială prin care părintele rămas în țară își dă acordul.