| 4LeafCloves a întrebat:

Mi-a luat mama un peruș. A mers pe drum într-o cutie cam vreo 4 ore, apoi l-am mutat în colivie și au trecut cateva ore și el nici nu a mancat nici nu a băut apă. A ciripit puțin, dar doar când a rămas singur.
Deschide ciocul, dar nu se aude nimic. Parcă ar căsca.
Oare ce are? Ce să îi fac?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Daca e puiut perusul (te uiti deasupra ciocului si vezi daca e culoare clara la nivelul narilor: roz pentru fete, albastru pentru baieti). Daca e pui ii cumperi mancare de pui de perus (ceva cu kids) fiindca are mai multe vitamine. Exista si vitamine pentru pus in apa. Dar nu ii pui mereu, doar uneori.
Apa sa fie la temp camerei si preferabil plata.
Dureaza cam 2 saptamana (daca e mofturos) adaptarea. Nu o sa prea scoata sunete la inceput. Pune-i muzica dar nu tare si nu non-stop. N-o sa manance decat "cat sa nu moara de foame" in primele zile, sa nu te sperii.
Poti sa ii iei os de sepie sa isi toceasca ciocul si gearele. La perusi ciocul creste ca dintii la iepuri, mereu.
Nu acoperi colivia cu nimic, doar ai grija sa nu fie curent ca raceste (stii ca raceste daca stranuta mai mult, fiinda oricum iti va stranuta cam de 2 ori pe zi sa isi curete nasul si poate ceva mai des in primele 2 saptamani).
Primavara si toamna isi mai schimba din pene. Sa nu te sperii cand o sa vezi fulgi prin aer.
Vara sa ii pui un vas mai mare cu apa pentru ca o sa faca si el "baie".
Exista un "nisip" pentru papagali care se pune pe podeaua coliviei si contine si minerale. E bine sa ii pui. I-l schimbi doar cand faci curat in colivie (o data la 3-4 zile, in facut de cate coji si rahat lasa).
Exista si niste pliculete mici cu seminte "pentru cantat". Nu te sfatuiesc pentru ca eu nu mai am liniste intreaga zi!
E bine sa pozitionezi cusca undeva mai la inaltime, sau cumva sa vada si el toata camera.
Daca ii dai drumul prin casa musai sa ai perdea ua trasa, fiindca nu vede geamul si crede ca zboara afara. Daca se loveste mai tare la cap moare si e important sa stii asta pentru cand il prinzi sa il pui la locul lui. De asemeni daca il tii in mana sa nuil pui "cu ghearele in sus": i se preseaza plamanii si se sufoca.
Cam atat cu "instructiunile de folosire". Sa iti traiasca muuulti ani!

7 răspunsuri:
| Ancutsa a răspuns:

Buna :*

Si eu am un perus si cand l-am cumparat la fel facea la inceput deoarece nu era obisnuit cu noua familie. Da, poti sa-i acoperi colivia noaptea si cu, chestia asta poti sa-l aperi si de curent [ in caz ca il tii la geam ] dupa ce se invata cu voi si isi revine in forma [ sa zic asa big grin ] ii poti da drumu` in casa o jumatete de ora.
Trebuie sa aiba tot timpul calciu! Ii poti da si putin morcov, mar, salata verde ca are vitamine si este bun pentru ei.

Bafta! :* pa`pa.

| Anileda a răspuns:

Nu are nimic este perfect normal, am avut si eu perus si tot asa facea este speriat nici papagalul meu nu a mancat nimic 1 zi intreaga, el s-a obisnuit cu galagia, nebuneala si papagali multi si i se pare ciudat singur, 1 sfat suflai in fiecare zi in mancare si pune-i apa plata funda ca am raspuns si primalaughing

| Green a răspuns:

Cred ca e speriat si neobisnuit cu noua familie si cu noua atmosfera.
Stai calma, o sa se simta in largul lui in cateva zile, cat de curand!
Orice animal e speriat cand e adus intr-o casa noua!
De exemplu, pisica mea avea 1 luna cand am cumparat-o si s-a ascuns dupa dulap si acolo a stat o zi intreaga, fara sa vrea apa, mancare sau sa vrea la nisiplaughing
Dar dupa 1 saptamana s-a obisnuit!
Deci stai calma, e doar speriat!

| 4LeafCloves explică:

Mulțumesc de răspunsuri. Aș mai dori sfaturi. Ce bunătăți să îi dau, e bine să îi acopăr colivia noaptea? sau diferite chestii.

| →s ♥ ą← a răspuns:

Nimic lasa-l asatongue o sa se obisnuiasca el.asa facea si al meu la inceput:d

| Stefan2111 a răspuns:

Dupa parerea mea este o chestiune de timp. e normal caci inca nu s-a obisnuit cu tine, vorbeste cu el ca sa inteleaga ca esti prietenul lui si ca nu vrei sa-i faci rau. Asa am patit si eu cu pisica mea la inceput!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa a facut si al meu. Eu il tin dupa mine, daca merg in alta camera il iau cu mine, cand pun muzica ciripeste...La inceput cum ma apropiam de colivie, se speria si zbura peste tot, dar in 3 zile am reusit sa il fac sa se urce pe deget si acum nu mai i frica de mine.