| Th3Li0N a întrebat:

Nu mi se porneste windowsul mi se incarca dupa aia mi se vede albastru scrie acolo ceva mi se reporneste si imi merge doar pe safe mode.Cum fac sa remediez problema? S-au necesita schimbarea windowsului am windows 7 ultimate pe 32 bit! Oare ce problema are? Si sunt si foarte ingrijorat deoarece nu imi recunoaste placa video pe safe mode adica nu merge nici un joc nici sunetul nu merge. Oare s-a ars placa video, sau ma ingrijorez degeaba? Sunt foarte speriat! FUNDA! Si in caz ca mi s-a ars placa video cat ma costa am laptop si am placa video nVIDIA dedicata s-au sa nu mi fi stricat chipsetul! OOO ma spariu singur. FUNDA!

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

In Safe Mode se incarca doar programele si drivere-le necesare rularii Windows-ului. Nici drive-ul video, nici sunetul nu sunt functionale in etapa Safe Mode. Raspunsul la problema ta se afla in scrisul pe fundal albastru care apare ca eroare. Poate fi vorba de eroare de sistem (si atunci trebuie reinstalat Windows-ul) sau poate fi vorba de o piesa care sta sa moara, si atunci ea trebuie inlocuita. In functie de tipul erorii, vei putea sti care e rezolvarea corecta. Daca tot esti in Safe Mode, incearca sa repari Windows-ul. Intra in My Computer, click dreapta pe partitia C, alege "properties" (jos in lista), alege apoi campul de sus "tools" si la prima optiune ai "error checking". Apasa butonul "Check now". Bifeaza ambele casute si apasa "start". Iti va aparea un mesaj care te va informa ca numai daca dai restart erorile se vor corecta. Dai restart si astepti ca procesul sa se finalizeze. Ulterior, urmareste daca reapare pagina albastra si noteaza codul de eroare corespunzator. Pentru mai multe detalii, cauta pe google „blue screen errors" (erori blue screen).

| stlucian a răspuns:

Vezi aici:
http://translate.google.ro/....../translate
s-au:
Descărcați BlueScreenView de la link-ul următor și-l instalați în sistemul de ur și rulați-l va arăta ceea ce este cauza problemei, sistemul de operare sau hardware.

http://www.nirsoft.net/utils/bluescreenview_setup.exe

| Th3Li0N explică (pentru stlucian):

MDA L-AM DESCARCAT IMI APAR ACOLO 10 erori in C windows minidump

| Th3Li0N explică (pentru stlucian):

Toate erorile sunt de la nVIDIA

| stlucian a răspuns (pentru Th3Li0N):

Reinztalare!

| TizZu15 a răspuns:

Da trebuie schimbat windows-ul si trebuie reinstalant cu atentie.Succes!winking

| Dumitru_Dumi_1996 a răspuns:

Hei, nu te speria. Atunci cand pornesti calculatorul in safe mode nu vei putea rula nici-o aplicatie gen jocuri \editat poze sau chestii de astea. Vei putea doar sa lucrezi in control panel, poate ceva messenger (daca ai dat pe safe mode with networking) dar nu mai mult, doar de aceea este safe mode. La faza cu ecranul albastru si eu am mers la service cu el, mi-a mai pus un HDD si mi-a reinstalat windowsul si acum e ca nou. incearca sa bagi un alt windows. happy

| FlyProject554 a răspuns:

Am patit si asa si inca incerc sa rezolv problema dar cel mai bine este sa iti salvezi tot ce ai tu mai important pe o partiti (Local Disk D) sau ce partitie ai dupa ce le-ai salvat pe acea partitie schimbi windowsul si gata