| TeodoraPirvu a întrebat:

O cartela pentru canale HD la UPC trebuie plătită pentru fiecare televizor? Știu că prețul chiriei e in jur de 5 lei.

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Da, se plateste chiria separat pentru fiecare televizor. Si sunt mult mai bune cartelele decat decodorul.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cartela este necesara doar pentru unele transmisiuni digitale (pentru analogice nu e nevoie).

Pentru canalele analogice, este suficient un spliter pe cablul de antena, care poate imparti semnalul la 2 sau mai multe televizoare, pe fiecare fiind posibila vizionarea independenta (adica ce program se doreste.
In continuare, semnalul de dupa spliter se poate folosi atat analogic, cat si prin decodor digital.

Pentru canalele digitale, fiecare televizor este nevoie de decodor (si eventual si cartela) separat. Altfel se va vedea acelasi program pe fiecare TV.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai un top box, nu. Dar poți vedea numai un singur program simultan dacă ai mai multe televizoare legate la acesta. Dacă vrei să vezi alt program pe fiecare aparat, trebuie un top box cu cartelă pentru fiecare.
Dacă o pui în TV, clar trebuie mai multe.