| alexalexandrusincerul a întrebat:

O centrala proprie de bloc poate incalzi apa daca curentul este oprit? Intreb pentru ca a fost oprit curentul putin si totusi am avut apa calda. Daca stie cineva.Multumesc.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se poate. Ai avunt apa calda datorita boilerului tampon si a preiunii apei de la retea care probabil a avut alta retea decat la cea care sunteti legati voi. In rest, nu se poate daca centrala nu-i pe lemne, gaz sau peleti si daca n-ai nici presiune de apa.

| LTAA a răspuns:

Cel mai probabil a ramas apa calda prin retea.

| Ironwin a răspuns:

Daca centrala este foarte veche (si este cu tiraj natural) atunci da poate, cele mai noi (cel putin de 10 ani incoace) nu mai functioneaza fara curent.

| Salontanul a răspuns (pentru Ironwin):

Si daca centrala este mai veche de unde isi ia curent sa functioneze? Stii ce inseamna tiraj natural? Asta inseamna ca nu are ventilator de scoatere a gazelor arse. Nu are legatura cu incalzirea apei.

| Ironwin a răspuns (pentru Salontanul):

Exista incalzitoare de apa manuale pe gaz fara conectare la curent, mai nou exista si cu baterii, functioneaza fara conectare la reteaua de 220v, ( https://www.ferroli.ro/......11-14.html )
De asta am specificat ca trebuie sa fie cu tiraj natural, pentru ca nu ai curent pentru ventilator. Deci tu sa inteleg, afirmi ca atunci cand centrala ta produce apa calda nu porneste ventilatorul pentru a evacua gazele arse? La centralele cu tiraj fortat ventilatorul de evacuare porneste de cate ori se aprinde flacara, deci inclusiv la apa calda.
Oricum intrebarea se refera la o centrala de bloc presupun contemporana cu noi, deci cel mai probabil raspuns este ca nu poate functiona fara curent daca nu are montat un ups.

| Salontanul a răspuns (pentru Ironwin):

Nu mi-ai oferit o explicatie lamuritoare. Link-ul ce mi l-ai dat este la un instant pe gaz care n-are legatura cu centrala si care nu va functiona fara curent electric. Deci, concluzie: numai centralele pe lemn, peleti, gaz, cu tiraj natural si care au generator de curent la separat pot functiona. La incalzirea apei pot functiona si fara generator daca au apa de la retea. La incalzirea locuintei, nu se poate fara curent!

| Ironwin a răspuns (pentru Salontanul):

Hai sa mai incerc odata, iti raspund la aceste intrebari :
"Si daca centrala este mai veche de unde isi ia curent sa functioneze? Stii ce inseamna tiraj natural? Asta inseamna ca nu are ventilator de scoatere a gazelor arse. Nu are legatura cu incalzirea apei."

Au existat centrale vechi cu tiraj natural fara conectare la curent si faceau si apa calda si caldura. Stiu foarte bine ce inseamna tiraj fortat si natural, din acest motiv am spus ca pentru a functiona fara curent trebuie sa fie cu tiraj natural. Iar tirajul are legatura cu incalzirea apei pentru ca atunci cand porneste flacara (si caldura si apa calda), porneste si ventilatorul la cele cu tiraj fortat. Cu alte cuvinte o centrala cu tiraj fortat nu face apa calda fara curent pentru ventilator. Si ma repet " Oricum intrebarea se refera la o centrala de bloc presupun contemporana cu noi, deci cel mai probabil raspuns este ca nu poate functiona fara curent daca nu are montat un ups. "
Daca nici acum nu am fost destul de clar, imi cer scuze, dar eu nu mai comentez pe acest subiect.

| Salontanul a răspuns (pentru Ironwin):

Degeaba aveau tiraj natural daca nu era curent sa mearga apa prin instalatie, nu pricepi? Incalzirea apei menajere merge daca ai apa de la retea si nu-i curentul luat si la pompele retelei. La incalzire nu merge deoarece fiecare instalatie are o pompa de recirculare care trebuie sa functioneze cu curent. Nu stiu cum sa iti mai explic. I-am spus si celui de sus. A avut apa in boilerul tampon si a putut face baie deoarece a avut apa de la retea si avea presiune. Asta e!

| Ironwin a răspuns (pentru Salontanul):

Deci am spus ca nu mai comentez pe subiect, dar esti imposibil, crezi ca detii adevarul absolut dar te inseli amarnic. Coboara de acolo de sus printre noi si intelege asta :
1- apa rece nu se opreste la robinet daca se ia curentul in blocul respectiv. Cel putin nu intr-un oras normal, nu stiu unde stai tu de tot conditionezi existenta apei la robinet de prezenta curentului electric. Eu stau intr-un municipiu in care se poate lua curetul in tot orasul si nu se opreste apa la robinet deloc. Avem multe rezervoare de apa puse la inaltime, stii principiul vaselor comunicante.
Deci daca recitesti intrebarea o sa intelegi ca apa curgea cand a ramas fara curent.
2 foarte putine (spre deloc) centrale de apartament au boiler "tampon" pentru apa calda care oricum nu functioneaza daca nu este presiune pe retea. Iar el a mentionat ca a avut in continuare apa calda.
Cel mai probabil scenariu este ca avea montat un ups la centrala. Noi ne contram aici si el nu mai vine cu clarificari suplimentare. Sa ai o zi luminoasa.

| Salontanul a răspuns (pentru Ironwin):

Cum am ajuns la concluzia ce citesti nu intelegi, n-are rost sa-ti mai raspund. Asta e! Nu toti ne nastem cu acelasi nivel de intelegere.