| Dana2103 a întrebat:

Odata cu 5 G vom avea semnal la internet si in pustietate oare?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Internet,tv,telefon ajung la oameni doara prin cablu sau emisii terestre, mai exact exista antene care duc semnalu de colo colo.Ca urmare unde nu exista antene nu ai nimic,priceput?

Ai auzit de StarLink ala a lui Musk ala? Ei ala asta vrea sa fie internet oriunde, si pe mare si in pustietate, dar ala nu foloseste antene terestre, el foloseste sateliti, care ar acoperi toata suprafata.

Chestia asta cu G nu se refera la acoperire ci la viteza.
Asta e tot.

30 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

În viitor mai mult ca sigur vom avea semnal şi în pustietate, dar 5G nu cred că va fi disponibil în zone izolate în următorii 10 ani, ci mai degrabă 4G-ul va înlocui 3G-ul/H++ din zonele izolate din prezent, iar 3G-ul/H++ va fi disponibil vorba aia şi în peşteră.

| sierra1 a răspuns:

Dacă skyline-ul lui Elon va fi complet, da, și in gaură de șarpe!

| mihai69 a răspuns:

Nu, dar s-ar putea după ce pune Elon Musk în funcțiune proiectul său.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Starlink

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu are legatura. Tine strict de viteza, nu de raza de acoperire.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca in pustietate vor fi antene 5G din belsug, desigur!

| Wr3nch a răspuns:

rolling on the floor) Nici vorba, 5G e o versiune ultra rapida, dar cu acoperire considerabil mai mica comparat cu 2g, 3g si 4g. La noi probabil o sa treaca cativa ani frumosi pana avem 5g doar in toate orasele mari.

| sierra1 a răspuns (pentru Wr3nch):

Take-it-easy (sau tradus: ia-o mai domol)

| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| Frank51 a răspuns:

Da, putem transmite live florin salam pana in exteriorul universului observabil, de ce crezi ca extraterestrii nu ne invadeaza? Pentru ca le oferim content de atatia ani si sunt multumiti de noi. A da, si sa stii ca deja exista si 6G si 7G si 10G, doar ca noi avem acces la astea mai low cost, NASA foloseste 175G ca sa faca poze la gauri negre.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu si niciodata. Daca vrei neaparat in pustietate sa ai un semnal, acela este cel radio, ca numai ala se poate propaga la distante mari.

| DeyCj a răspuns (pentru LPCTSTR):

Şi reţeaua GSM nu cumva este pe unde radio şi 100% terestră, la fel ca posturile de radio FM, de exemplu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru DeyCj):

Cu 0.3MB/s si aia in zile insorite, "vai mama" ce mai retea utila pentru utilizatorul in cauza.
Mno, n-am exclus GSM-ul, am zis radio si un semnal, depinde si de cum privesti contextul.

| DeyCj a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asta se va schimba precis, cu viteza de trafic de date.Acuma îţi dai seama că investiţiile în infrastructură costă mult, şi ideea operatorilor e să reducă costurile şi să sporească profiturile.Nu degeaba Orange are parteneriat cu Vodafone-ul la montarea echipamentelor pe pilonii GSM.E drept că ambii folosesc echipamente identice, şi asta le uşurează simbioza şi mai mult, cu condiţia eliminării interferenţelor RF, care cade în grija ecipelor ce montează şi întreţin pilonii GSM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 4g cam oriunde in tara, 5g n-o sa vezi prea curand

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca ai votat cu hAUR, de asta "5g n-o sa vezi prea curand". "Luddities"-ii nostri, tradus drept "inapoiati", impreuna cu trompeta ruseasca si o "foarte" buna propaganda in numele cre(s)tinismului rezulta intr-o buna asimilare a maselor, combinatia fatala pentru cine gandeste mai departe ca masele habar n-au ce-i 5G, dar este "preaslavit" ca prajitor de creiere, corect? Corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, forta aur cel mai bun

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci admiti ca tu si respectivii va aflati in ipostaza unor inapoiati tehnologic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da frate nu ne duce mintea sa ne facem 10 conturi aici ca sa ne dam funde singuri normal ca suntem inapoiati

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Jalnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce ai facut tu chiar e

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nope, ce zici tu ca am facut "chiar e".
Tu chiar ai afirmat ca ai votat, eu n-am afirmat nimic, nu vezi perspectiva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da fiindca aur e cel mai bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neandertalienii se vor mulțumii și cu 4g

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E fix opusul. Stalpii 5G au acoperire foarte mica adica trebuie pusi multi si des laughing. Deci nu.

| troleibuz a răspuns:

Care e legatura? Sau cum ai ajuns la ideea asta?

| troleibuz a răspuns:

CookieDog. Nu conteaza cu cine voteaza. Are dreptate. Nu o sa avem 5G prea curand pentru ca avem nevoie de 10 ori mai multa infrastructura.

| wexceptional a răspuns:

Nu de asta se foloseste 5G e pentru santiere pentru hub-uri unde muncesc oameni nu pustietate ce sa faci acolo dai cu sapa altceva nu ai ce sa faci 5g ai unde e motorul societatii poate de la 6g o sa fie in pustietate dar o sa fie prea tarziu

| Maet6313 a răspuns:

Tocmai din contra, 5G are o raza de acoperire foarte mica, mult mai mica ca 3G/4G... ei nu sunt intersati de pustietate ci de unde se afla majoritatea, acolo is banii

| DeyCj a răspuns (pentru Maet6313):

Acoperirea 5G poate fi la fel de bună ca şi actualul 4G sau 3G, contează numărul de celule GSM(piloni) pe care sunt montate echipamentele de emisie în bandă(RF-uri/RLU-uri şi antene, şi de asemenea numărul de sectoare alocat pe pilon.Acuma dacă vorbim de echipamentele Huawei acestea au un dispozitiv la care-i spune combiner şi poate combina 4G cu 5G şi trimite ambele semnale de la RLU-uri spre o singură antenă de emisie/sector.La Ericsonuri şi la Nokia nu este aşa ceva)