| AntoniaOrman a întrebat:

Ok.Am revenit cu inca o intrebare pe ziua de azi. E una destul de serioasa.Imi e cam frica de oameni si de tigani. In special de adolescenti.Imi e frica ca m-ar putea bate si alte chestii.Azi de exemplu treceam pe o strada,ma duceam la o prietena si erau mai multi tigani. Si am inceput sa respir greu si credeam ca mor de frica ca mi-ar putea face rau. Si pana la casa prietenei mele,in continuu am spus o rugaciune.Ce sa fac sa scap de teama asta? Funda! Si fara batai de joc, e ceva serios!

Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Serios acum, ceea ce descri tu e o problemă. Pur și simplu, mergi la psihologul școlii unde înveți sau la un psiholog privat, discutați în câteva ședințe ce se întâmplă cu tine.
Fiecare are o temere de genul să nu i se întâmple ceva, dar aceea ce descrii tu e o situație amplă.

4 răspunsuri:
| awspam a răspuns:

Frica sa mergi pe langa anumite persoane sau frica sa ridici privirea si sa te uiti in ochii cuiva necunoscut sau ne familiar?

| denyemy a răspuns:

De tigani, e normal sa iti fie teama datorita reputatiei si faptelor lor, dar de oameni... sincer, sa nu ai tu vreo fobie sau ceva mai serios. Ce sa zic, evita cat poti tiganii, dar in acelasi timp impacate cu ideea ca restul oamenilor sunt simpli oameni ca si tine.

| ElleAhx a răspuns:

Teama asta se poate datora faptului ca ai trait o experienta care te-a marcat, sau pur si simplu asa te-ai nascut tu. Cel mai indicat ar fi sa mergi la un psiholog.

| Firescu_Dragos_1993 a răspuns:

Parerea mea e sa nu-i bagi in seama! In primul rand sunt si ei oameni si nu-ti fac rau daca nu le-ai facut nimic rau. Daca chiar ti-e frica du-te insotita, de un prieten, un parinte... Dar eu nu cred ca ti-ar face nimic. Trateaza-i cu indiferenta! Funda?