| coolgeo98 a întrebat:

Pana acum mi a mers USB pe laptop fara sa descar nici un program. Recent mi-am reinstalat windows-ul si cand introduc USB in calculator nu recunoaste deloc(nici nu se incarca telefonul). ce sa fac?

Apropo am Samsung galaxy gio...din cate am inteles trebuie sa umblu in tel dar nu stiu

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Iti trebuie Samsung Kies. E pentru toate sistemele, indiferent ce ai.Il poti lua de aici:
http://apps.samsung.com/venus/about/onPc.as?COUNTRY_CODE=ROU&_isAppsDep=Y
(te duci pe "descarcare kies 2.0")
- dupa descarcare si instalare s-ar putea sa te anunte ca exista o varianta mai noua de program 2.3...Nu actualizezi programul.
Il lasi asa. Dupa ce te conectezi cu telefonul, programul il verfica si s-ar putea sa te anunte ca exista si o alta varianta de soft (sistem de operare pentru telefonul tau)-daca exista.
Nu face update la soft.

12 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Sistemul de operare contine driverele USB. Daca calculatorul vede stik-ul,
nu mai instalezi nimic. Trebuie sa te duci din meniul telefonului si sa alegi la "tipuri de conexiuni" mediu de stocare"(cardul). Atunci driverele se vor instala automat.

| coolgeo98 explică (pentru horia2012):

Asa am facut data trecuta (in sfarsit cine care intelege). dar nu stiu unde sa umblu in tel. ma poti ajuta?

| horia2012 a răspuns (pentru coolgeo98):

Ce sistem ai. XP sai w7?

| coolgeo98 explică (pentru horia2012):

Credeam ca stiu despre tel dar sunt bata. habar n am crying. cred ca xp

| coolgeo98 explică (pentru horia2012):

Mersi frumos happy

| coolgeo98 explică (pentru horia2012):

Inca o intreb. daca imi mai permiti cum conectez cu tel happy?

| horia2012 a răspuns (pentru coolgeo98):

Cu placere.
Programul e in romana. Dupa instalare iti apare o fereastra in care iti arat ce trebuie sa faci.

| coolgeo98 explică (pentru horia2012):

Mersi frumos, inca odata.ma bucur ca mai exista pers. cae te ajuta happy

| horia2012 a răspuns (pentru coolgeo98):

Cu placere.

| horia2012 a răspuns (pentru coolgeo98):

Iti trebuie Samsung Kies. E pentru toate sistemele, indiferent ce ai.Il poti lua de aici:
http://apps.samsung.com/venus/about/onPc.as?COUNTRY_CODE=ROU&_isAppsDep=Y
(te duci pe "descarcare kies 2.0")
- dupa descarcare si instalare s-ar putea sa te anunte ca exista o varianta mai noua de program 2.3...Nu actualizezi programul.
Il lasi asa. Dupa ce te conectezi cu telefonul, programul il verfica si s-ar putea sa te anunte ca exista si o alta varianta de soft (sistem de operare pentru telefonul tau)-daca exista.
Nu face update la soft.

| PopAdrian a răspuns:

Ai grija sa fi instalat driverele pentru USB 2.0, uneori windowsul nu le instaleaza automat si acest lucru trebuie sa il faci tu. Daca ai un CD cu driverele laptop-ului, o sa iti fie foarte usor. Daca nu, cauti pe site-ul producatorului driverele necesare dupa modelul laptop-ului. SPor!

| coolgeo98 explică (pentru PopAdrian):

Si unde caut sa vad daca sunt instalate driverele usb?

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

Verifica sa ai toate driverele instalate. In special cele USB