| MihaiSorin1991 a întrebat:

Salut tuturor, am o intrebare pentru cei care cunosc: in Germania poti fi arestat sau executat silit pentru faptul ca nu ai platiti impozitul la masina timp de 3 ani! Mai exact: femeia mea lucreaza acolo si mi-a spus ca cei (7000 de euro ) care ii mai avea pe card i-a dat politiei fiindca au vrut sa o aresteze fiinbdca nu a platit taxele la masina si ca trebuie sa mai dea chiar inca 2000 de euro in decurs de 1 an! Acum va intreb pe voi ...sunt eu prost sau are dreptate! Va multumesc anticipat tuturor!

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ori faci misto ori vorbesti serios. In Germania impozitul auto pe an la o masina mica e undeva la 600 - 700 euro. Si politia nu iti ia banii daca te prinde. Se judeca si te executa silit. Ai fost pacalit. Daca nu cumva faci misto pe aici.

| MihaiSorin1991 explică (pentru GdX):

Nu fac misto! Sa iti explic mai amanuntit, a avut un bmw x6 acolo si i-a fost suspendat permisul pentru 2 ani si in acest timp a lasat masina intr-o parcare fara sa mai plateasca impozit sau ce mai trebuie la ea, iar acum la, cred ca sunt 3 ani de atunci i-a venit amenda/amenzi penale nu stiu exact bineinteles in toti acesti ani a tot primit instiintari sa plateasca impozitul.iar intre timp masina i-a fost ridicata de primarie si lasata intr-o parcare de-a lor acolo....si trebuia sa se duc a sa o ia sa o radieze sa faca ceva cu ea...dar nu a fost a lasat-o uitata si acum i-a venit aceasta amenda penala si zice ea ca a fost la politie si a dat banii pe care i-am mentionat in intrebarea initiala! Acum nu stiu daca e sau nu e adevarat! Daca te pricepi mai bine, spune-mi te rog daca e adevarat ce zice ea sau ma minte? Ms

| GdX a răspuns:

Bai poate fii vorba de amenzi. Costa foarte mult amenda daca iti este ridicata masina plus penalizari etc. Te rup de bani. Cel mai bine sa vorbesti cu un avocat pentru ca el stie cel mai bine.