| anonim_4396 a întrebat:

Poate afla un angajator unde am mai lucrat? Daca eu nu vreau sa ii zic ca am lucrat la x?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, daca ai lucrat legal figurezi la ITM in Revisal.

| Răzvi42 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am lucrat perioade scurte, 6 luni, 3 luni. Si nu vreau sa stie ca am lucrat la unu ca m-am certat cu el si am plecat.asta e problema. Am lucrat cu contract mereu, acum pe cate ore a fost nu stiu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Răzvi42):

Atunci poate afla usor, asa cum ti-am spus. Daca nu-ti cere expres un CV cu toate locurile unde ai lucrat atunci nu le spui, daca iti cere este bine sa spui adevarul.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Răzvi42):

Stai linistit, degeaba nu se cearta omul(decat in cazul in care acea persoana este handicapata laughing ) Stiu frate, si eu am fost in situatia ta.Patronii sunt niste nenorociti, bine, in general oamenii sunt.

| DeyCj a răspuns (pentru Răzvi42):

Stai liniștit că nu te caută nicăieri. happy. Aşa am lucrat şi eu o perioadă şi nici dracu n-o avut treabă, unde m-am reangajat.
Mentalitatea aia cu vechimea în muncă a început să dispară şi la angajatorii români.

| DeyCj a răspuns:

Normal că da.Trebuie doar să deschidă REVISAL-ul, sau să ceară un raport de la casa de pensii, raport pe care şi tu-l poţi obţine gratuit şi pe loc.
Oricum pe 99% din angajatori nu-i interesează pe unde ai lucrat, ci îi interesează ce ştii să faci, şi mai ales cât profit eşti capabil să-i faci în firmă.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poate! Merge la Oficiul Camerei de Munca si cere dosarul tau.
Acolo poate vedea fiecare angajator in ce perioada te-a angajat, ce pozitie ai avut si chiar cu cat ai fost platit

| zilog a răspuns:

Imediat intră în programul INDACO sau REVISAL și descarcă de acolo online totul despre tine
stie și când ai avut concediu si cu cât ai fost plătit pe pră

Stie si functia pe care ai fost angajat!

| NotNamed a răspuns:

Logic. Cand iti presinti CV-ul crezi ca nu e nimeni care sa verifice daca tu chiar ai lucrat la respectivele firme?

| DeyCj a răspuns (pentru NotNamed):

Nu verifică nimeni, numai excepțional, dar te prinde că ai mințit când te pune la lucru.Acolo se vede clar dacă ştii face x job din y firmă unde zici că ai lucrat pe cv sau nu.