| SingleForOne a întrebat:

Poșta Română are cutii unde pot pune lucruri în ele ca să trimit un pachet în altă țară sau trebuie să vin cu pachetul deja ambalat în cutie și cu foaia de destinație?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Posta romana are doua tipuri de cutii. Una mare si una mica. Nu intotdeauna sunt pe stoc ambele. Si s-ar putea sa nu fie niciuna marimea potrivita. Daca e prea mare, trebuie sa o umpli cu ceva ca ceea ce ai in interior sa nu "joace". Daca gasesti tu o cutie potrivita, e mai bine. Daca are ceva desene sau ceva scris, o acoperi cu o hartie simpla. Pe ea scrii adresele: destinatar si expeditor (tu). La oficiul postal completezi buletinul de expediere.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Posta romana nu are cutii. Trebuie sa iti procuri tu cutii.
De fapt nici o posta nu iti ofera ambalaje.
Ai de ales: ori cauti ambalaje aici: https://www.ambalaje-romania.com/caut-ambalaje
Ori mergi din magazin in magazin sa intrebi de cutii goale.
Daca ai nevoie de plicuri izolate gasesti la librarie.

| alina2k18 a răspuns:

Unele oficii au cutii de vanzare pe aici in Bucuresti.
Foaia de destinatie ti-o fac ei dar tot trebuie sa pui si tu pe cutie expeditor si destinatar.

| autodidact a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te ocupi personal de ambalare si scriptologie (adresa expeditor si destinatar). Cand spun asta, ma bazez pe propria experienta cu Posta Romana.

| freshman2k a răspuns:

Salut,

Cel mai bine este sa iti cumperi tu cutiile,

Iti recomand https://maparom.ro