| anonim_4396 a întrebat:

Probleme de memorie, concentrare, atentie,fara pofta de viata,sonolenta, dezinteres...ce recomandati? tin sa mentionez ca inainte eram foarte interesata si plina de viata

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depresia se trateaza cel mai bine cu prietenii alaturi, cu conditia sa fie adevarati. Stima de sine nu are de ce sa fie scazuta, orice om are valoarea lui, altfel nu se nastea. Sunt sigura ca si tu ai pasiuni, competente pe care le poti dezvolta. Nu exista nici un om pe pamant care sa faca ABSOLUT totul prost, intotdeauna exista o balanta si alaturi de greseli exista si fapte bune, doar ca trebuie sa ne uitam catre partea pozitiva a faptelor noastre si a celor din jur.
Memoria, concentrarea si atentia vor reveni in acelasi timp cu starea ta de bine. Si eu am avut perioade depresive si ma ajutau citatele motivationale, 2 dintre ele sunt:
-,, My current situation is not my permanent destination"
-,, Daca s-a facut penicilina din paine mucegaita cu siguranta si din tine se poate face ceva"

Incearca sa consumi alimente bogate in triptofan, o sa iti induca o stare de bine. Ex ciocolata

| AdelinaC a răspuns (pentru AdelinaC):

Si suplimente de vitamina D, o pastila pe zi

| Aihao19 a răspuns:

E depresie mai mult ca sigur.Se trateaza cu antidepresive date de un medic psihiatru combinat cu psihoterapie facuta cu un psiholog.Si eu am avut o perioada asemanatoare si chiar si acum mai iau pastila de Prozac.Sanatate iti doresc si du-te la specialist.Te vei simti mai bine cu pastilele dar conteaza foarte mult si terapia la psiholog caci eu nu m-am dus la psiholog ci doar la medic si iau pastile si cateodata starile de rau imi mai revin, din pacate.Trec,vin,trec,iar vin cam asta este cu starile psihice, nervoase si emotionale dar te ajuta in mod clar pastilele si psihologul dar schimbarea in bine nu vine peste noapte, ciin timp.Asta trebuie sa stii daca faci psihoterapie cu un psiholog iar pastilele de la doctor isi fac efectul maxim dupa cam 3, 4 saptamani si teatamentul este indelungat. Antidepresivele nu dau dependenta-atentie si, benzodiazepinele(gen xanax, ala da).
Sanatate iti doresc si daca vrei sa te simti mai bine fuguta la cei doi specialisti, va fi o schimbare in mai bine sigur si in mod clar nu e o rusine sa mergi la ei, mai rau e cand se sta si se sufera in tacere!

| anonim_4396 explică (pentru Aihao19):

Exista si antidepresive fara reteta? momentan nu pot ajunge la un specialist...Am mai fost diagnosticata o data cu depresie, dar sincera sa fiu nu a fost atat de rau, acum stima de sine este chiar la pamant...

| Aihao19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista antidepresive naturiste care se dau fara reteta:cum ar fi rhodiola, passiflora, lavanda, 5htp, sunt bune dar mai bine intrebi un medic naturist sau farmacist naturist de la plafar.