| WoKy a întrebat:

Sal'tare toata lumea si weekend placut.
Am un Dell Inspiron 3558 cu urmatoarele specificatii:
Intel Core i5-5200 CPU @2.2 GHz
4096 MB RAM
500 GB HDD
Placa video integrata.
Ma termina psihic si fizic. Ori sunt eu handicapat si nu stiu sa-i bag un windows, ori laptopul asta vrea excursie de la etajul 2.
L-am achizitionat in noiembrie 2016. A venit cu unbutu pe el. I-am bagat windows 7 si a mers binisor pana prin februarie. Din februarie ii schimb continuu la 2 saptamani windows-ul. Ma gandeam sa achizitionez un Win 10, ca poate astea piratate nu sunt bune, ce parere aveti?
Mai are cineva dracaria asta de laptop? Pateste la fel?
Funda.

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Mai concret ce probleme ai cu el? Eu am avut probleme cu hard-ul era ocupat 100%, am rezolvat asa :
Fa asa; ctrl+alt+del/Start task manager/Performance/Resource Monitor/ deschizi fereastra de la disk si vezi cine ocupa cel mai mult ( fa asta dupa ce pornesti calculatorul, nu la mult timp dupa asta) daca gasesti "CompatTelRunner.exe" fa ca aici varianta 2 :
https://appuals.com/how-to-fix-high-cpu-disk-usage-by-compattelrunner-exe/
Daca nu vezi ce este ocupat mai mult si actioneaza in consecinta.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu Linux Mint Mate. Vei vedea ca nu mai face asa doar daca ai HDD-ul defect.

| Simpatic a răspuns:

Incearca cu win 8.1 pe 64 de biti, cauta varianta originala direct de pe serverele Microsoft, e free.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Linux Mint pe 64 de biti, versiunea cu interfata MATE. Parfum.

| Superior a răspuns:

70% din Romania foloseste piratate, deci nu are ce face happy E posibil sa fie de la Windows Update ca ei au niste probleme, cauta sa dezactivezi.

| WoKy explică (pentru Superior):

Am mers cu update-urile dezativate tot timpul.

| Superior a răspuns (pentru WoKy):

Treci la Windows 8/Windows 10 pe 32bit, nu pe 64.

| octav005 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, si eu tot piratat il am, am luat un key dupa net si merge si acum dupa 6 luni. foarte posibil de la componentele tale, posibil memoria ram sa aiba erori. hdd sa aiba sectoare defecte. drivere neactualizate.

| AlreadyTaken a răspuns:

Păi salut și ție. toate win-urile 10 piratate sunt exact la fel.
ai putea lua unul free de pe site-ul Microsoft și să cauți un key pe net. poate procesorul nu este compatibil cu win7 și face figuri. sper că te-am ajutat. fundă?