| raresduta a întrebat:

Am si eu o problema: am facut un stick bootabil cu windows 7 pentru a-l instala pe un laptop Dell inspiron 3558. problema este ca nu vede stick-ul in bios a fi instalat. Stick-ul este creeat bine, ca pe alte 3 laptop-uri functioneaza din prima.
Tin sa mentionez ca asta se intampla doar la windows 7, cand fac stick cu windows 10 acesta il recunoaste!
Care sa fie problema?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Verifica ordinea de boot in BIOS
2. Daca in ordinea boot-arilor apare si FDD, incearca sa-l pui in prima pozitie.

Totul depinde ce simulare de boot ai creat pe stick: de CD sau FDD.

| relian a răspuns:

Daca stikul e facut bine, trebuie sa intri in bios, setezi acolo la boot prima pozitie stik, sigur are sau nu mai stiu exact dar ceva de genul asta.Acolo ai hdd, cd, bla bla, deci setezi pe stik, apoi dai exit cu F10 parca si cu stikul deja bagat lasi calc sa ruleze.Restu daca te pricepi e simplu. Daca nu vrea, inseamna ca ori nu ai setata oridinea ori stikul nu e butabil.

| gelu1970 a răspuns:

Daca esti sigur ca stick e facut bine, intra in bios si dezactiveaza optiunea "security boot"