| Ateistu a întrebat:

Sal TPU
Ce parere aveti de Kali Linux
Acest sistem de operare din cate am citit pe google am vazut ca este mai mult pentru hacking si pentru programare
Este adevarat ca cu acest sistem de operare pot sa fac hacking?
Va multumesc pentru raspunsurile pro si contra

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu. cu orice sistem de operare poti sa faci asta. diferenta intre sistemul de care zici tu care NU e pentru hacking ci pentru testarea securitatii, este cel mai probabil de uneltele incluse. practic iti faciliteaza accesul la programele necesare.

intrebarea me e ce intelegi prin hacking. presupun ca stii ca hackingul nu e o chestie in sine care o inveti si gata sau ai un program care apesi un buton si POOFF hack.
ai nevoie de limbaje de programare.

| SorinTudor a răspuns:

Nu este un sistem special pentru haking/programare, haking-ul si programarea se pot face in windows cel mai mult, (Visual C studio-programare), si pe marginea programelor se construiesc si hack-urile. Am inteles ca se pot face un numar restrans de hack-uri si in ubuntu/mac dar nu am testat desi folosesc Mountain Lion zilnic. Despre Kali am inteles ca sunt OS-uri pentru servere, cred ca majoritatea cunosc Linux de pe servere si mai restrans pentru ubuntu (foarte putin folosit in europa)...

| udrescuf a răspuns:

Il folosesc mi se pare ok, dar daca nu stii coduri de programare esti ca o oaie neagra intre oi albe.

| Pescaru_Maria_1985 a răspuns:

Buna,
Kali Linux este o distributie Linux debian ce are deja incluse programele pentru pentesting. Daca vrei sa-l folosesti in scopuri obscure inseamna ca esti la curent si cu ceea ce poti pati dpdv legal.Ai mai multe informatii aici: http://kalilinuxro.blogspot.com/

| Gabriel_Gaby_1998_APHE a răspuns:

E bunicel, dar are cateva bug-uri.
Iti recomand Parrot OS (tutorial + down. link: https://youtu.be/xCoHiKPhPkQ )