| Fcp_Sergiu_1995 a întrebat:

am nevoie de un sfat.Sunt clasa a 8-a si nu stiu daca sa merg la mate-info sau la filologie,adica eu ma pricep la engleza si la romana, dar si la matematica, dar as vrea sa la facultatea de informatii din Bucuresti sau la academia militara.Intrebarea mea este care ma ajuta mai mult mate-info sau filologie motivati raspunsul.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe mate-info. Cu mate si info poti face mult mai multe decat cu filo. Plus ca ti se dezvolta logica si vei putea sa gasesti usor rezolvare la orice problema ce tine de viata. Daca mergi la liceu cu profil de mate-info vei putea si sa urmezi facultatea de matematica-informatica in urma careia sa iti iei un post de programator IT, domeniu in care se castiga extrem de bine in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe foarte foarte scurt dacă îți place școala și ești atent sau ți-e mai bine când ceea ce înveți are logică: Mate-Info. Dacă oricum nu-ți pasă și vrei să treacă timpul mai repede până la absolvire, dar eventual uneori să suporți să înveți ca papagalul: filo.

| AlexStefan1 a răspuns:

Eu sunt la filologie si sunt fericit. Am ore mult mai usoare decat mi si decat sn. La filo se pune baza pe limbi si pe istorie. De la filo iesi intri mai usor la academie si de acolo ai un viitor asigurat. Nu te baza pe fazele alea cum ca programatorii castiga zeci de mii de euro. Nu aici... in plus e pe specializari. Sunt programatori bazati pe aplicatii, altii pe grafica... la filo esti cel mai sigur ( opinia mea ).

| Adiav a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la mate-info, pentru ca iti dezvolta foarme mult gandirea, si o sa te ajute mai departe la facultate. O sa te dezvolti sa ai o gandire calculata si o sa te ajute in viata.

| Oantaaaa a răspuns:

Mergi la mate info. Si mie imi place mult romana si engleza. Dar sunt la mate info. E mai ok asa. Pentru ca tu te pricepi si la alte materii decat strict mate si info. Plus fizica. Din cauza matematicii m1 si fizica f1 si chimie c1. Altfel iti dezvolti creierul, mentalitatea. Totul. Exersezi mult mai multe lucruri la mate-info decat la filo, unde tot trebuie sa tocesti esee si tot felul la latina.