| samsung2550 a întrebat:

am si eu o intrebare...am niste boxe de genul acestora http://www.toptrend.ro/content/images/thumbs/0096506_ico n.jp la tara sh vreau sa pun pe ele un difuzor de 60-70 w, adica sa desfac boxele sh sa demontez difuzoarele pe care le are sh sa le pun pe cele de 60-70w.Si as vrea sa stiu daca:
1) cand le dau la maxim nu o sa inceapa sa baraie sau sa se auda ne clar
2)sa nu se incinga ceva sh sa imi ia fik :)

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

In primul rand nu se deschide fisierul tau cu poza. Pe urma uite cateva sfaturi pentru ceea ce vrei sa faci. daca difuzoarele au o putere mai mare decat iesirea ta de la amplificator, asta este un lucru bun deoarece nu ai sa ai probleme cu claritatea..trebuie sa ai grija sa nu montezi ceva care are rezistenta mai mica decat iesirea, deoarece ai sa arzi sursa de amplificare (preferabil este sa inlocuiesti cu aceeasi rezistenta). Baftaa.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu am văzut despre ce e vorba dar îţi dau patru sfaturi utile :
1- Difuzoarele să aibă aceeaşi impedanţă.
2- Difuzoarele să aibă acelaşi diametru.
3- Boxele să nu fie din material plastic sau din material lemnos prea subţire.
4- Difuzoarele să fie de acelaşi tip cu cele originale : bass reflex sau de compresie.